41
Egeli turizmci ITB Berlin’de pazarı geliştirme arayışında

Egeli turizmciler, Berlin’de düzenlenecek dünyanın en büyük turizm fuarında Almanya pazarını geliştirmek için çaba harcayacak. Alman pazarının 2018 yılına yüksek gelişmeyle başladığını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Alman pazarı Türkiye ve Ege turizmi açısından çok önemli. Almanya, İzmir’e ziyaretçi gönderen ülkeler arasında ilk sırada. 2018’e gelişmeyle başlayan bu pazarı daha da geliştirmek istiyoruz” dedi.

Dünyanın en büyük turizm fuarı Uluslararası Turizm Borsası (ITB Berlin) bu yıl 52. kez kapılarını dünya turizmcilerine açacak. Almanya'nın Berlin kentinde 7-11 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenen fuar beş kıta ve 180’den fazla ülkeden yaklaşık 1000 üst düzey nitelikli alıcıyı 10 bin dolayında katılımcıyla buluşturacak. 160 bin metrekarelik alandaki 26 salondan oluşan fuarda Türkiye bu yıl 3 bin 79 metrekarelik alanda tanıtım yapacak.

İzmir de Türkiye'nin en önemli hedef pazarlarından birisi olan Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenen Uluslararası Turizm Borsası'nda 40 metrekarelik bağımsız stantta tanıtılacak. İl Kültür Turizm Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama, Selçuk, Konak ilçe belediyeleriyle İzmir Kalkınma Ajansı, İzmir Ticaret Odası, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği İzmir standında bir araya gelecek.

Berlin’deki fuarın dünyanın farklı ülke ve bölgelerinin tanıtımı açısından eşsiz bir fırsat yarattığını belirten TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. ITB Berlin’in turizmin profesyonellerini ve karar vericilerini buluşturan bir fuar olduğunun altını çizen İşler, dünya çapında seyahat kararlarını etkileyen bu etkinliğe katılımın ve yapılacak girişimlerin son derece önemli olduğunu kaydetti.

Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülke sıralamasında Almanya’nın ilk sıralarda yer aldığını belirterek Alman pazarının ülke ve Ege açısından önemine dikkat çeken Mehmet İşler, şu bilgileri paylaştı: “İzmir turizminin en önemli pazarı durumundaki Alman pazarı 2012 yılından beri gerileme içinde. 2016’da daha sert bir düşüş yaşayan pazarda yüzde 23 gerilemeyle 80 bin 100 turist kaybedildi. 2017 yılında Alman pazarında gerileme eğilimi durdu. 2017’nin 12 aylık döneminde pazar yüzde 4,8 büyüme ile 280 bine ulaştı. 2018’e gelişmeyle başlayan bu pazarı daha da geliştirmek arzusundayız. 2018 yılının kayıplarımızın telafi edildiği, 2015 yılı rakamlarına yaklaştığımız bir yıl olması için var gücümüzle çalışacağız.” ITB Berlin’deki bağımsız İzmir standı, fuar alanında 3.2 No'lu Hol'de, Türkiye standı yakınında yer alacak. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) de 201 no’lu stantta diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte bölgedeki tesisleri tanıtacak.

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!