X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Değerli ETİK üyeleri...

Türk turizm sektörü 2019 yılını 52 milyon turist ve 24,5 milyar dolar turizm geliriyle tüm zamanların rekorunu kırarak kapattı. "2020 yılı daha iyi geçecek. Turizm sektörü girdiği iyi yolda ilerleyecek" demiştik. Büyük umutlarla girdiğimiz 2020 yılına tük dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) pandemisi damgasını vurdu. Pandemi sürecinden elbette tüm sektörler etkilendi, ama en fazla hasarı turizm sektörü gördü.

2020 yılının Ocak-Kasım döneminde ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2019 yılına göre yüzde 72 azaldı. Yurt dışında yaşayan vatandaş ziyaretçi sayısı da yüzde 63,5 geriledi. 2020 yılının Ocak-Kasım döneminde İzmir'e gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 75,7 azaldı. Yurt dışında yaşayan vatandaş ziyaretçi sayısındaki gerileme de yüzde 63,3 oldu.

2020 yılına damgasını vuran korona virüs pandemisi sürecinde otellerin yüzde 80'i kapalı kaldı. Açık olanlar da Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın öngördüğü kriterleri ve Güvenli Turizm Sertifikası'nın gereklerini yerine getirerek, neredeyse yüzde 25-30 dolulukla faaliyet gösterdi.

Çeşitli kurum ve kuruluşlarca çok sıkı denetlenerek faaliyet gösteren, adeta bir çay faturası bile kesmeden aylar geçiren tesislerin borçları pandemi sürecinde katlanarak arttı. Bu süreçte sektörün sesi, sözü olmaya, hükümetin sektörde faaliyet gösteren işletmeler ve çalışanlar lehine kararlar almasında etkili olmaya çalıştık. Katıldığımız toplantılarda sektörün beklentilerini ve çözüm önerilerini dile getirdik.

Kısa çalışma ödeneği gibi uygulamalar, turizm sektörü için son derece önemli olan istihdamın korunması konusunda olumlu etki oluşturdu. Turizm çalışanlarının başka sektörlere, başka mesleklere kaymasını önledi. Önümüzdeki dönemde yetişmiş, kalifiye elemanlarını koruyan turizm sektörünün daha verimli ve daha nitelikli hizmet verme imkanını sağlayacağını düşünüyoruz.

Korona virüs pandemisinin yol açtığı sorunlarla baş etmeye çalışırken, Ekim ayının son gününde bir de deprem felaketi yaşadık. 118 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine, yüzlerce vatandaşımızın yaralanmasına, onlarca konutun yıkılmasıyla evsiz kalmasına yol açan deprem sonrasında harekete geçtik. İzmir Valiliği ile temas kurarak faaliyetini sürdüren konaklama tesislerimizi depremzedelerin ücretsiz yararlanmasına açmaya hazır olduğumuzu bildirdik. Valiliğin koordinasyonunda arama kurtarma ekiplerini tesislerimizde ağırladık.

 

Değerli ETİK üyeleri…

Korona virüs aşı çalışmalarının olumlu sonuçlanması 2021 yılına ilişkin umutlarımızı arttırdı. Aşının bulunması, hastalık riskinden dolayı 2020 yılında seyahat planlarını erteleyen, seyahat edemeyen, tatil yapamayan özellikle Avrupalı turistlerin kararlarını gözden geçirmelerine yol açacaktır. Aşının yaygınlaşması ve yapılmasıyla birlikte yılın ikinci çeyreğinden sonra tatil taleplerinin artacağını, üçüncü çeyrekte geçen yılki rakamların yüzde 100'ünün üzerine çıkılacağını öngörüyoruz.

Bir Arap atasözü, "Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi vardır" der. Pandemi süreci sağlığın her şeyden önemli olduğunu, dayanışmanın önemini bize bir kez daha hatırlattı.

2021 yılı sağlıklı, huzurlu, mutlu, umutlu, bol kazançlı, bereketli ve verimli bir yıl olsun. Size, ailenize, yakınlarınıza, çalışma arkadaşlarınıza ve tüm ulusumuza iyilikler, güzellikler getirsin...

En içten saygılarımla…

Mehmet İşler          

ETİK Başkanı          Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
x
Etik.org.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Çerez Politikamız’da. daha_fazla. Anladım