TOBB'dan Eylem Planı

İstihdam Seferberliği için TOBB, 81 ildeki 365 oda ve borsaya 11 maddelik iş planı gönderdi. Edinilen bilgiye göre, kampanyanın Türkiye genelinde etkin tanıtılması için bilgilendirici basın toplantısı ve açıklamalar yapılası, val, kaymakam, belediye başkanı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarının başkanları ile toplantılar yapılması istendi. İllerde en çok vergi ödeyen ve istihdam sağlayan ilk 100 üyeyle görüşmeler yapılarak, teşviklerin anlatılması, muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine bilgi verilmesi, binalara afişler asılması talep edildi.

Yeni İstihdama Ücret Desteği

İşverenler Nisan sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve verginin yanında ücret de ödemiyor. Devam eden 9 ayda da işverenden prim ve vergi alınmıyor. 3 aylık ücret desteği aylık kişi başına 2.021 TL'yi, prim ve vergi desteği de 1.113 TL'yi buluyor. Bu destekle işe alınanların 9 ay istihdam zorunluluğu var. 9 ay sonra da aylık kişi başı 1.113 TL destek veriliyor.

Asgari Ücret Teşviki

2019 yılı için 12 ay süreyle çalışan sayısı 500'e kadar olan işverenlere aylık kişi başına 150 TL ödeniyor. 500 ve üzeri çalışanı olan işverenlere aylık kişi başına 101 TL destek veriliyor.

4 Altı Puan İlave

Kalkanmada öncelikli 51 il ve 2 ilçede sigortalıların SGK primlerine 5 puanlık indirime ilave olarak, 6 puan daha destek veriliyor. Aylık kişi başına destek miktarı 281 ila 1.113 TL arasında değişiyor.

Yeni İstihdamın SGK Primi ve Vergisini Devlet Ödüyor

İşverenler, Aralık 2020'ye kadar her yeni istihdam için 12 ay süresince SGK primlerini ve vergileri ödemiyor. Kadın, genç ve engelli istihdamında bu destek 18 ay. İmalat ve bilişim sektörlerinde istihdama daha yüksek tutarda prim desteği veriliyor. Prim ve vergi desteği kişi başına 1.113 TL. İmalat ve bilişim sektöründe faaliyet gösterenlere 2.712 TL, işçi başına toplam destek miktarı 13.356 TL.

Kısa Çalışma Ödeneği

Ekonomik sebeplerle işyerinde çalışma sürelerini geçici olarak azaltmak durumunda kalan işverenlere 3 ay boyunca azaltılan süreye ilişkin çalışanlarının ücreti devlet tarafından veriliyor. 3 aylık ücretler İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödeniyor.

Düzenli Ödeyene Teşvik

SGK primlerinin işveren hissesinin 5 puanlık kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Bu da aylık 128 ile 959 TL arasında...

Önce İşbaşı Eğitimi Sonra İstihdam Parası

Katılımcılara 3 aylık süreyle aylık 2.021 TL ödeniyor. İmalat sanayi ve bilişim sektörlerinde süre 6 aya çıkıyor. Öğrenciler için aylık 1.516 TL, işsizlik ödeneği alanlara da 1.010 TL destek veriliyor.

8 Ay Boyunca Kursiyere 2.021 TL Devletten

Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi kapsamında iş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli işgücünü hazırlamak için 8 aya kadar mesleki kurslar düzenleniyor. Kursiyerlerin ücret ve sigortalarını devlet veriyor. Kursiyerlere 8 ay boyunca aylık 2.021 TL ödeniyor.
Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!