X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

İNGİLTERE'NİN KIRMIZI LİSTE ISRARI SEKTÖRE DARBE VURDU

TURİZMCİNİN ZARARI 1 MİLYAR $’I AŞTI

 ETİK Başkanı İşler, "İngiltere'nin kırmızı listesinde bulunmamız nedeniyle 1.5 milyon turist gelemedi. Bunun zararı 1 milyar doları aştı" dedi.

İNGİLTERE hükümetinin Covid-19'a karşı önlem olarak oluşturduğu seyahat listesinde Türkiye'yi mayıs ayından bu yana "yüksek riskli ülke" olarak kırmızı listede tutması, turizmciye 1 milyar dolan aşkın döviz kaybettirdi Konuyla ilgili konuşan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, "İngiltere'nin bizi kırmızı listede tutuyor olması bu yıl 1.5 milyon turistin Türkiye'ye gelememesine, 1 milyar dolardan fazla bir gelirden de mahrum olmamıza yol açtı" dedi.

KIRMIZI LİSTEDE ALINMASI...

Pandeminin gölgesindeki ilk yaz sezonu olan geçen sene İngiltere pazarı 1 Ağustos'ta açılıp, 28 Eylülde kapanmıştı. 2019'da 2.5 milyon İngiliz turistin geldiği Türkiye'ye geçen yıl yaklaşık 500 bin İngiliz gelebilmişti. Bu yıl 1.5 milyon İngilizin Türkiye'ye gelmesi bekleniyordu ancak seyahat listesini 3 haftada bir güncelleyen İngiltere'den hiç geçer not alınamaması ve sürekli kırmızı listede kalınması ETİK Başkam İşler'in tabiriyle 'bu yıl sıfır çekmelerine' yol açtı.

ÖDEYEMEZ DURUMA GELDİK

Öte yandan, Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu'nun aktardığına göre düzenlenen bir toplantıda kamu ve özel banka genel müdürleriyle turizmciler bir araya f geldi. "Kredi borçlarımızı ödeyebilecek durumda değiliz" diyen Bülbüloğlu, "Bu durumu kendilerine ilettik. Buna yönelik bir destek bekliyoruz" diye konuştu. Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
x
Etik.org.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Çerez Politikamız’da. daha_fazla. Anladım