X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

GÜZEL İZMİR'İ GEÇEN GEÇENE

İZMİR’DE SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZME SİYASET ENGELİ

Türkiye'nin üçüncü büyük kentindeki turizm potansiyelinin siyasete kurban gittiğini savunan sektör temsilcileri, aynı beklentilerin tekrar edilerek başarıya ulaşılamayacağı uyarısını yaptı.

Önce 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremler, ardından yapılan genel seçimler turizm sektörüne darbe üstüne darbe vurdu. Ne uzatılan bayram tatili ne de sezonun uzatılması yönündeki çabalar sektörü memnun etmeye yetmedi. İzmir'deki ciddi turizm potansiyelinin siyasete kurban edildiğini savunan sektör temsilcileri yerel seçim öncesi siyasetçileri uyardı.

YENİ SÖZLER GEREK

İzmirli turizmcilerin rekabet edemez konuma geldiğini vurgulayan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı, Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, "Bugün Bodrum, Marmaris, Fethiye bölgesi bizi turizmde geçti. Kuşadası ve Aydın ile ciddi bir rekabet ortamındayız. Gaziantep'inden Kapadokya'sına birçok turizm merkezi İzmir'i katlamış durumda. Zaten Antalya ve İstanbul'u söylemiyorum bile, onlara yaklaşmıyoruz. Türkiye'nin üçüncü büyük şehrinde yaşıyoruz, turizm rakamları İç Anadolu'daki bir kent gibi. Farklı söylem ve rakamlarla kendimizi kandırıyoruz. Biz gibi potansiyeli olan bir şehrin bu kadar fakir ve fukara kalışını kabul etmiyoruz. Biz turizmciler İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'den çok fazla beklenti içindeydik. Ama görüyoruz ki ciddi sorunlarla karşı karşıyayız. İzmir'e dair yeni şeyler söylemedikçe, yeni şeyler yapmadıkça, yeni şeyler getirmedikçe, aynı şeyin tekrarını yaptıkça, aynı sonuçlarla karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Bir an önce İzmir'in bu konuda silkinip kendisine gelmesi gerekiyor" dedi.

'TEK DAVAMIZ VAR'

Turizmci STK'ların siyaset üstü görülmesi gerektiğini belirten Başkan işler, "ETİK bir dernektir. Bu sivil toplum kuruluşu içinde çok sayıda siyasi görüşün olduğu üyeler barındırır. Bizim bir siyasi görüşün yanında veya karşısında olmak gibi bir duruşumuz yok. Bizim tek bir davamız var. Sektörün çıkarları neredeyse biz oradayız. Yani biz siyaset üstü davranmak zorundayız. Katma değer sağlayacak, sektörümüze katma değer verecek ne varsa onun arkasındayız. Bunun kimden ve nereden geldiğine bakmayız, sonucuyla ilgileniriz. Kimin yaptığına bakmaksızın sektöre ve ülkeye ve şehrimize olan yansımalarına bakarız. Tabii bunu yaparken de hayat ve doğaya da büyük bir duyarlılığımızın olduğunu da belirtmek isteriz. Dünya yeşil ve çiçekler dönerken bizim turizm sektörü olarak bundan bağımsız sadece sektör çıkarları var diye doğayı katledenle bir arada olamayız" ifadelerini kullandı.

Çeşme Projesi'nin tekrar aktif edilmesi gerektiğini savunan ETİK Başkanı Mehmet işler, "Türkiye'de ne kadar büyük proje varsa, inşaatından hastanesine, konutundan havalimanına, bunların üzerinde bir projedir Çeşme projesi. Yeşili koruyan çevreci bir projedir. Yağmur sularını toplayan, deniz suyunu yeniden kullanıma sunan bir projedir. Projede, 20 golf sahası, turnuvalara uygun spor alanları, termal turizm tesisleri, kongre, fuar ve etkinlik merkezi, kültür ve sanat merkezleri, tarım ve doğa turizmi alanları, Ege'nin en büyük müzesi, ekstrem spor alanları, film stüdyosu, turizm teknik meslek liseleri ve sağlık merkezi gibi tesisler yer alacak. Turizm tesisleri, denize sıfır olacak şekilde planlanmayacak ve sahilde geniş bir bant genel kullanıma açık olacak" diye konuştu.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
x
Etik.org.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Çerez Politikamız’da. daha_fazla. Anladım