X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

EGE TURİZMİNDE MÜSİLAJ YOK
İZMİR'DE 67 PLAJ MAVİ BAYRAKLI

ETİK Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, müsilajın tatil beldeleri için bir tehdit oluşturmadığını söyledi.

'Deniz salyası' ya da 'deniz sümüğü' olarak da bilinen müsilaj bir süredir denizlerimizi olumsuz etkiliyor. Özellikle Marmara Denizi'nde yoğun olarak görülen müsilaj, yürütülen çalışmalarla birlikte yoğun olarak etkisini kaybetse de hem yerli hem de yabancı turistleri deniz tatili yapmak açısından korkutuyor. Konu hakkında tatilcilere açıklamalarda bulunan ve tatil beldelerinde korkulacak bir durumun olmadığının altını çizen Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Marmara Denizi'nde etkili olan müsilajın (deniz salyası) Çanakkale Boğazı'ndan sonra Ege Denizi'ndeki adalarda da görüldüğünü, Yunan adalarında görülmeye başlanan müsilajın sık sık oluştuğunu ancak kısa süre sonra dağıldığı için tatil beldelerinde bir tehdit oluşturmadığını söyledi.

67 MAVİ BAYRAK!

Ege kıyılarındaki tatil beldeleri için bir müsilaj tehdidinden ve turizm faaliyetlerinin azalmasına yol açmasından söz edilmediğini ifade eden Mehmet İşler, 'Ege kıyılarında alınacak önlemler ve yürütülen çalışmalar konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ve yerel yönetimlerden bilgi edinmek mümkün. Çanakkale'den Fethiye'ye kadar uzanan ve 'Ege rivierası' olarak adlandırılan turizm bölgesinde tatil yapmak isteyenlerin tercih edebileceği sayısız seçenek bulunuyor. Bölgemizde Avşa Adası, Ayvalık, Erdek, Edremit, Kazdağları, Marmara Adası, Dikili, Foça, Seferihisar, Menderes, Selçuk, Kuşadası, Söke, Didim, Milas, Bodrum, Marmaris, Köyceğiz, Fethiye, Datça bunlar arasında. İzmir'in Aliağa, Çeşme, Dikili, Foça, Güzelbahçe, Karaburun, Menderes, Seferihisar, Selçuk ve Urla ilçelerindeki 67 plaj Mavi Bayraklı. Kıyı kesimindeki turizm beldelerimizde müsilaj söz konusu değil' şeklinde konuştu.

OLUMLU GELİŞMELER OLMASINI BEKLİYORUZ

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürecinde hastalık riskinden dolayı 2020 yılında seyahat planlarını erteleyen Avrupalı turistlerin seyahat edemediğini de vurgulayan Mehmet İşler, 'Aşının bulunması ve aşılamanın yaygınlaşmasının Avrupalı turistlerin kararlarını gözden geçirmelerine yol açacağını, kısıtlamaların kaldırılmasıyla ülkemize rağbet edeceğini düşünüyoruz' diye konuştu.

Yerli turistleri de tatil yapmaya davet eden İşler, 'Turizm hareketliliğinin sağlanması durumunda yerli turistin öncelikle Fethiye'den Marmaris, Bodrum, Didim, Kuşadası, Pamucak, Özdere, Çeşme, Foça, Dikili, Ayvalık ve Asos'a kadar uzanan bölgeyi tercih edeceğini öngörüyoruz. Yerli ve yabancı misafirlerimizi belirlenen kriterler doğrultusunda sürekli denetlenen, güvenli turizm belgeli, herkese ve her keseye hitap eden tesislerimize bekliyoruz' diyerek açıklamada bundu.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
x
Etik.org.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Çerez Politikamız’da. daha_fazla. Anladım