X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

'Kısa çalışma' kalktı oteller açılışı erteledi

Sezona büyük umutlarla hazırlanan turizm sektörü, vaka sayılarındaki artış ve kısa çalışma ödeneğinin sona erdirilmesiyle, beklentilerini yaz ortasına öteledi.

İstihdam destekleri hayati önemde Turizm sektöründe toparlanma umudu ve bu yıla ilişkin iyimser senaryolar bir haftada tersine döndü. Pandemi nedeniyle büyük çoğunluğu kapalı kalan ve 2020'yi kayıp yıl olarak geride bırakan oteller, bu yıl tam kapasite açılışa hazırlanıyordu. Ancak, pandemide ortaya çıkan yeni dalga, hem iç hem de dış turizmde yeşeren umutları törpüledi. Kaynak pazarlardan rezervasyonlarda yavaşlama yaşayan tesislerin birçoğu, açılışlarını nisan ayından haziran - temmuz dönemine erteledi. 2020'nin geride enkaz bıraktığına işaret eden konaklama sektörünün temsilcileri, istihdamın korunmasına yönelik önemli bir destek olan kısa çalışma ödeneğinin kaldırılmasının işletmeleri zorlayacağını ve ilave borç batağına sürükleyeceğini söylüyor. İşletmeciler, turizmin acil ve öncelikli sektör olarak belirlenmesini ve kısa çalışma ödeneğinin 2 ay daha uzatılmasını talep ediyor.

İstihdam destekleri hayati önemde

Müberra Eresin/TÜROB: Turizm sektörünün içeride ve dışarıda bu kadar negatif göründüğü bir dönemde desteklerin devamı hayati önem taşıyor. Kısa çalışma ödeneğinin sürmesi turizm için hayati bir ihtiyaçtır.

Bülent Bülbüloğlu/GETOB: Turizmde maliyetlerin yüzde 40’ı personel gideri. Olumlu tablo bir ayda terse döndü. Aşılamanın geç olması ve kaynak pazarlarımızda da yaşanan gelişmelerle gördük ki öngörülerimiz tutmadı.

Mehmet İşler/ETİK: Mart sonunda senaryolar değişti. Vakalar azalmış, yasaklar kalkmış gibi kısa çalışma ödeneği son buldu. Mart sonunda rezervasyon akışı da geriye döndü. Önümüzü göremiyoruz.

Deniz Emin Tüfekçi/Seventur: Vaka sayısında Avrupa'da birinci, dünyada ikinci sıradayız. Turizmcileri cami avlusuna bırakma tercihi işletmecilerine reva görülmemeli.

Destek kalktı, oteller açılışı erteledi

Evdeki hesabı çarşıya uyduramayan turizm sektörü diken üstünde. Yeni sezona umutla hazırlanan turizmci hem olağanüstü biçimde artan vaka sayıları hem de kısa çalışma ödeneğinin bitmesiyle gol yedi. Turizmde senaryolar, yaşanan gelişmelerle, 1 ayda değişti. Bu yıl, geçen yılın aksine tam kapasite açılmaya hazırlanan oteller, nisan ayında hüsrana uğradı. Vaka artışı ve kaynak pazarlardaki yeni gelişmelerle rezervasyonlarda durağanlık yaşayan tesislerin birçoğu açılışlarını nisandan, haziran-temmuz dönemine erteledi.

Arkalarında 2020 gibi bir enkaz sezonun olduğunu da vurgulayan sektör, kısa çalışma ödeneğinin sonlanmasıyla işletmelerin borç batağına sürükleneceğini savunuyor. Sektör temsilcileri, turizmin acil ve öncelikli sektör olarak belirlenmesini ve kısa çalışma ödeneğini 2 ay daha uzatılmasını talep ediyor. İŞKUR'a göre şubatta 1 milyon 296 bin kişi kısa çalışma ödeneği aldı. KÇÖ'den en çok yararlanan sektör turizmde 1,2 milyon çalışan var.

ETİK: Evdeki hesap çarşıya uymadı

Turizm sektörünün diken üstünde olduğunu kaydeden Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, en büyük gündem maddelerinden birinin kısa çalışma ödeneği olduğunu ifade etti. Marta umutla girdiklerini belirten İşler, ay sonunda senaryoların değiştiğini belirtti. İşler, şöyle konuştu: "Martta restoranların açılmasıyla ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla vaka sayılarında artış yaşandı. Restoranlara muafiyetler ve destekler geldi. Ancak turizme destek yok. Sezona başlayacağımız Ramazan'da da kısıtlamalar, yasaklar geldi. Yasaklar kalkmış gibi kısa çalışma ödeneği son buldu. Yanlış planlamalarla vaka sayısı 50 binlere tırmandı ve dünyada en çok vaka görülen ülkelerde ilk sıralara Türkiye yerleşti. Bu turizmdeki pozitif tabloyu da tersine döndürdü. Mart sonunda rezervasyon akışı da geriledi. Önümüzü görememeye başladık. Nisan-mayısta açmayı planlıyorduk. Evdeki hesap çarşıya uymadı. Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim, Avrupa ülkelerinin seyahat izinlerinde renk uygulamalarına geçecek olması, Türkiye aşılamada da ağır gidiyor olması iyi giden rezervasyonları yavaşlattı hatta durdurdu. Açılışlar da haziran-temmuza kaydırıldı." Sektörün kalifiye elemanını kaybetmemesi için 2 ay daha kısa çalışma ödeneği desteğine ihtiyacı olduğunun altını çizen İşler, "En önemli risk açılışların olacağı, turizmin hazır olacağı haziran ve temmuz aylarına kadar çalışanlarımızı elimizde tutamamamız. Sektörün elinde olmayan durumlar oluştu. İyi giden tablo kötüye döndü. Turizm sektörünün acil ve öncelikli sektör olarak belirlenmesini ve nisan ve mayıs aylarında da destek talep ediyoruz" dedi.

TÜROB: Kısa çalışma hayati önem taşıyor

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, "İçeride ve dışarıda turizm sektörü rakamları bu kadar negatif görünürken turizme sağlanacak desteklerin devamı hayati önem taşıyor. Sektöre verilen desteklerin yılsonuna kadar devam etmesi bu yıl için sektöre en büyük katkı olacak. İşten çıkarma yasağı ve nakdi ücret desteği uzatıldı. Ancak maalesef KÇÖ uzatılmadı. Kısa çalışma ödeneği sayesinde salgının sektör istihdamı üzerindeki olumsuz etkisi minimumda kalmıştı. Bu uygulama turizm sektörü için ülkelerin sınırlarının açılmasına kadar sektörel olarak devam ettirilebilir, sonrasında 2-3 aylık dönemler halinde uzatılarak turizm hareketlerinin ve ülke ve şehir girişlerinin takibiyle bölgesel olarak devam ettirilebilir. Her 2-3 aylık dönemin sonunda ülke ve şehir girişlerinde rakamlar normale dönmüşse yeni bir uzatmaya gerek kalmaz. Nakit problemi yaşayan ve boş kalan işletmeler çalışanlarını ücretsiz izine göndermek zorunda kalacak. Sektörümüzün yetişmiş insan kaynağını koruyabilmek. Yetişmiş ve kalifiye insan kaynağımızın avuçlarımızdan kayıp gitmesini istemiyoruz."

GETOB: 2020'nin de yükü omzumuzda

 Pandemide sektörün aldığı en büyük desteğin kısa çalışma ödeneği olduğunu vurgulayan Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu ise "Turizmde maliyetlerin yüzde 40'ı personel giderleri. En değerli varlığımız çalışanlarımız. Sektörde her şey yoluna girmiş değil. Olumlu tablo bir ayda terse döndü. Kaynak pazarlarımızda yaşanan gelişmelerle gördük ki öngörülerimiz tutmadı. Nisanda başlar demiştik mayısa kaydı belki o da kayacak. Nisan ve Haziran arası sıkıntılı günler devam edecek gibi görünüyor. Çalışanlarımızı ücretsiz izne yollayarak haziran-temmuza varmamız zor. Bu sefer özellikle 2020'nin de yükü omzumuzda. Borçlanmıştık, daha da borçlanırsak sektör batacak duruma gelir. KÇÖ'nün uzatılmasını talep ediyoruz" dedi.

TÜRSAB: Cami avlusuna terk etmeyin

TÜRSAB Divan Başkanı ve Seventur Sahibi Deniz Emin Tüfekçi ise bakanın konudan haberdar olduğunu, sıkıntının asıl cumhurbaşkanına iletilmesi gerektiğini belirterek, "Hangi koşullarda KÇÖ müjdesinin verildiğini cumhurbaşkanımız kamuoyuna açıklamıştı. KÇÖ'nün sona erdirildiği günümüzde acaba o günün koşullarına göre herhangi bir iyileşme var mı? Seyahat kısıtlamaları mı kalktı? Hasta sayısına baktığımızda, işler o kadar vahim boyuta varmış ki, Avrupa'da birinci, dünya ölçeğinde ise Hindistan'ın ardından ikinci sıradayız. Bırakın bir yıl önce başlayıp, daha hafif koşullarda bile sürdürülen KÇÖ ödemesi, kararı ile yalnızlığa, açlığa, terkediliyor. Hükümetin turizmcileri cami avlusuna bırakma tercihi hem insanlığa hem turizme, hem de ülkemizin nadide turizm emekçilerine, yatırımcılarına, işletmecilerine reva görülmemeli."

 

Kısa çalışma ödeneğinin kesilmesi ve olağanüstü artan vakalar turizmde moralleri bozdu. Turizmcilerin öngörüleri tutmadı, senaryo 1 ayda tersine döndü. Sezon açılışı ertelendi.

 

TURİZMCİLERİN ÖNCELİKLERİ

1. KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILSIN

2. AŞILAMA ÇALIŞMALARI HIZLANDIRILSIN

3. BAYRAM KISITLAMALARI AÇIKLANSIN

 

Kısıtlamalar şimdi belirlensin, oteller bayrama hazır olmak istiyor!

Turizmciler, ramazan ayındaki kısıtlamaların bayramı da etkilemesinden koruyor. Planlamanın son dakika yapılmamasına dikkat çeken ETİK Başkanı Mehmet İşler, "Bayrama yönelik seyahat kısıtlamasının olmadığı şimdiden duyurulmalı. Son dakikaya kalırsa kaotik durum olacak. Tüketici, erken rezervasyon imkanını kullanmayacak, son dakika artan fiyatlar yüzünden planlamaktan vazgeçecek. Önünü göremeyen turizmci otelinin açılışını daha da erteleyecek. Bayramın can suyu etkisi olmayacak. Bayram haftasını riskli duruma düşürmemek için şimdiden açıklama şart" şeklinde konuştu.

Çalışanlara aşılama İstanbul'dan başladı

Turizm sektöründe iyi haberin İstanbul'da başlayan aşılama olduğunu söyleyen ETİK Başkanı Mehmet işler, sektör çalışanlarının aşılanmasının rekabetteki önemine değinerek, "Şimdi yalnızca açık otellerin çalışanları aşılanıyor. Ancak sezona hazır olmak adına bütün otel çalışanlarının aşılanması lazım. 1,2 milyon turizm çalışanının bir an önce sezon açılmadan aşılanması gerek. Bunu da sektörel pazarlama olarak kullanabiliriz. TGA'nın sitesine açık otellerden 110 bin başvuru oldu şimdiye kadar, İstanbul'da çalışanların aşılanması bugün başlamış" dedi, işler, aşılama sayısının rakip ülkelerle aynı hızda gitmediğini vurgulayarak, "Eğer aşılama sayısı vaka sayılarıyla ters orantılı gitmezse, 2021 yılında turizm daha büyük darbe alabilir" dedi.

Açılmayayım diyen otel yok ama sezon kaydı

Jolly'e göre, Akdeniz'in özellikle Kemer, Side, Belek ve Lara bölgelerindeki oteller tarih itibari ile kapılarını açmaya başladı. Ege bölgesindeki oteller ise bu yıl Ramazan bayramında açılmayı planlıyor. Jolly Pazarlama Direktörü Yasemin Develioğlu, "Yaz sezonu için özellikle Temmuz dönemi ve Kurban bayramı için Ege ve Akdeniz bölgelerine yönelik taleplerde bir yoğunluk var. Taleplerin Ağustos ve Eylül ayları için de gelmeye başladı" dedi. Tatilsepeti.com Genel müdürü Koray Küçükyılmaz ise şu ana kadar, otellerden kendilerine sezon içinde hizmet vermeme gibi bir bilgi ulaşmadığını vurgulayarak, "Sezon için tüm otellere rezervasyon alıyoruz 2020'de otellerin yaklaşık yarısı açılmıştı. Bu sezon için ise, bütün otellerin sezon içinde açılacağını öngörüyoruz. Oteller, sezon açılışlarını Nisan ayı içinde yapacak şekilde planlamıştı; ancak yurt dışından misafir gelişlerinde yaşanan belirsizlikler, bazı otel açılışlarının ertelenmesine neden oldu. Ortalamaya bakıldığında, otel açılışları mayıs içinde gerçekleşecek" diye konuştu. Geçen yıl yalnızca 3 ay kapalı kalan Titanic Beach Lara ve Titanic Golf Deluxe Selek in nisan itibariyle hizmete başladığın belirten Titanic Hotels Group COO, Gökhan Özbatır, Titanic Deluxe Bodrum'un ise 1 Mayıs itibarı hizmete açılacağını bildirdi. Özbatır, "Bu yıl yaz sezonunda otellerimizde yaklaşık ortalama % 40 oranında bir doluluk gözüküyor, bu oran salgının şeyine göre değişebilir" dedi. 2 otelini nisanda açtığını söyleyen Kilit Grup Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Kilit "Bu sezon 20 otelimizin tamamını açmak için çaba göstereceğiz ve planlamamızı bu doğrultuda yaptık.

 

Yabancı çalıştırma sınırlaması devam edecek

Turizmi Teşvik Kanun teklifi Meclis Bayındırlık ve Turizm Komisyonu'nda kabul edildi. Meclis'e sunulan kanun yasa teklifinde "Turizm işletmesi belgeli işletmelerde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınla verilen izinle yabancı personel çalıştırılabilir" ifadesi eklenmişti. Söz konusu madde iktidar ve muhalefet partilerinin ayrı ayrı verdikleri önergelerin kabul edilmesiyle kanun teklifinden çıkarıldı. Kabul edilen başka bir önergeyle turizm işletmesi belgesi bulunan işletmelerde, salgın hastalık durumunda bakanlık tarafından belirlenen kurallara uyulmaması durumunun tekrarı halinle teklifte öngörülen faaliyeti durdurma cezası yerine yeniden para cezası verilmesi yönünde değişiklik yapıldı. Beş yıldızlı otel ve tatil köylerinin, müşterilerine transfer hizmeti vermesine yönelik madde de tekliften çıkarıldı. Kanun teklifine göre, konaklana tesisi bulunmayan plajlara, turizm işletme belgesi alma zorunluluğu getirildi. Turizm koruma gelişim bölgesi ve turizm merkezlerinde bulunan konaklama tesislerinin tür veya kullanım kararı değişikliği ile kapasite artışı durumlarında, yatırımcılardan sosyal, teknik ve benzeri altyapıya katılım payı istenecek. Lüks çadır tesisleri kurulmasının önü de teklifle açılıyor. Bakanlıktan turizm işletmesi belgesi aldıktan sonra 15 günde işyeri açma ve çalışma ruhsatı alabilecek. Boyları 39 metrenin üzerinde olan yabancı bayraklı ticari yatların Türk karasularında faaliyet göstermelerine, geçici süreyle izin verilebilecek. Yatlardan boylarına göre; 200 bin-400 bin TL arasında izin ücreti alınacak.

 Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
x
Etik.org.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Çerez Politikamız’da. daha_fazla. Anladım