X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

"TURİZM BARIŞI SEVER SAVAŞLA İPTALLER SIÇRADI"

İsrail-Filistin savaşıyla birlikte turizmde iptallerinin Orta Doğu'dan Uzak Doğu'ya sıçradığını söyleyen ETİK Başkanı Mehmet İşler, iptaller olmasaydı Türkiye'nin bu yıl 60 milyon turist, 60 milyar dolar hedefini yakalayabileceğini dile getirdi. İşler, ancak bu hedefi 56 milyar dolara güncellediklerini aktardı.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden turizm sektörü, pandeminin yaralarını henüz saracakken deprem, seçim dönemi, süregelen Rusya-Ukrayna savaşı ve ardından Ekim ayının başında başlayan İsrail-Filistin savaşı nedeniyle hedeflerin gerisinde kalabilir. Türkiye'nin turizm hedeflerine ulaşmasında, Orta Doğu'daki savaşın bu yıl ve önümüzdeki sezonlarda olası etkilerini değerlendiren Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Orta Doğu'daki gelişmelerin ilk başta Ürdün ve İsrail gruplarına, daha sonrasında Çin, Amerika ve Uzak Doğu gruplarına olumsuz etki ettiğini ve iptallerin başladığını söyledi.

2023 yılının zor başlamasına rağmen, turizm sektörünün yılı iyi bitireceğini ifade eden Mehmet İşler, "2023 yılı başında Ukrayna-Rusya savaşı devam ederken ve biz bunun sıkıntıları ile uğraşırken, büyük acımız olan ve yüzyılın felaketi dediğimiz depremi yaşadık. Üstüne bir de seçim dönemine girdik. Umut kırıcı gibi başlasa da sezonu yılsonu itibariyle iyi bitireceğimizi düşünürken, savaş diye tabir edilen Filistin yani Hamas ile İsrail çatışması başladı. Biz buna savaş demiyoruz, çatışma diyoruz. Filistin İsrail çatışması doğal olarak ilk başta Ürdün ve İsrail gruplarına, daha sonra Çin, Amerikan ve Uzak Doğu gruplarına etki etti. İptaller başladı. Bu, suyun suya etki ederek dalgayı büyüttüğü tsunami gibi bir şey. Bu iptaller olmasaydı Türkiye turizmi 60 milyon turist, 60 milyar dolar hedefini yakalama yolundaydı" diye konuştu.

"Hedefi 56 milyar dolara güncelledik"

Şu andaki hedefi 60 milyon turist, 56 milyar dolar girdiye güncellediklerini aktaran Mehmet İşler, "Hedefi yakalamak konusunda bu iptaller bizi zorlayacaktır. Son iptaller bize bir dezavantaj olarak yansıyacaktır, turizm, barış ve huzuru sever. Onun toprağı huzur, gübresi barıştır. Bunlardan yoksun bir ortamda turizm gelişmez. Huzursuzluğun, istikrarsızlığın, çatışma ve savaşın olduğu yerde turizmin olması mümkün değildir. Maalesef; ülkemizin kuzeyinde bir savaş, güneyinde 40 yıldan beri mücadele ettiğimiz bir terör örgütü var. Bunlar yetmezmiş gibi Suriye, Irak ve bazen de Azerbaycan, Ermenistan çatışmaları var. Şimdi de Filistin İsrail çatışması bulunduğumuz ateş çemberinin içinde yerini aldı" ifadelerini kullandı.

"Sektörde başarılı ender ülkelerdeniz"

Sektörün her şeye rağmen başarısını koruduğunu ifade eden Mehmet İşler, "Biz emek yoğun çalışan turizmciler bu ortamda turizm yapmaya çalışıyoruz. Hiçbir ülkede göremeyeceğiniz, hiçbir ülkenin emsalini, hayal dahi edemeyeceği bir güçle, bunu başarabilen ender ülkelerden biriyiz. Hizmetimizin son derece başarılı olması, dezavantaj olarak karşımıza çıkan unsurları telafi ediyor.

Fiyat performans makasında, misafirin istediği ihtiyaçları karşılayabilme gücümüz ve bu konudaki başarımız önümüzdeki tüm engelleri ve olumsuzlukları yok ediyor. Bu olumsuzluğa rağmen, 2023 yılsonu itibariyle 60 milyona yaklaşacağız ve 56 milyar dolar girdiyi de yakalayacağız gibi gözüküyor" dedi.

Sektörün herhangi bir unsur olmadan 2024 yılına odaklanmış durumda olduğunu dile getiren Mehmet İşler, 2024'te her şey aynı şekilde devam edecek olursa, sektörün 2023 rakamlarını egale edeceğini ve hatta geçeceğini sözlerine ekledi. Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
x
Etik.org.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Çerez Politikamız’da. daha_fazla. Anladım