X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

İZMİR TURİZMDE ÖNCÜ VE MARKA ŞEHİR OLACAK

İzmir turizmde üç yıl içinde marka ve model şehir olmayı ve bu kapsamda çalışmalar yürüten sektör temsilcileri, kentin nüfusu kadar turist ağırlamayı hedefliyor

İzmir'in turizm potansiyelini artırmak ve marka şehir haline getirmek için çalışmalarını hızlandıran yerel yönetimler ve sektör temsilcileri üç yıl içinde kent nüfusu kadar turisti şehirde ağırlamayı hedefliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 'Dünya kenti İzmir' vizyonuyla kentin potansiyelini ortaya çıkaracak çalışmalar yürütürken, sektör temsilcileri de İzmir'e yapılacak yatırımlarla kentin turizmde model bir şehir olacağına dikkat çekiyor.

POTANSİYEL ORTAYA ÇIKARILIYOR

İzmir'in pandemi döneminde 2020-21sezonundaki krizi hafif atlattığını dile getiren Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, 'Kriz yaşamadı demek doğru değil, sadece kötünün iyisi bir dönem geçirdi. Alaçatı ve Çeşme bölgeleri iç pazara yönelik çalıştığı için krizi hafif atlattı.2022 yılı ise dış pazarın da katılımıyla İzmir turizmi pozitif yönde ilerleyecek. Özellikle Çeşme, Alaçatı, Şirince, Foça, Pamuçak ve Seferihisar bölgeleri iç pazarda da her geçen gün daha dazla tanınmaya başlandı. Bu tanınmışlığın getirdiği marka değeriyle de İzmir'e kaymalar fazla olmay başladı. Başka önemli ögelerden bir tanesi de İzmir- İstanbul Otobanı'nın yapılmış olmasıydı. 2022 yılı Mart ayında da Çanakkale Köprüsü bitince 25 milyona yakın İstanbul nüfusu içinden turistler İzmir'e daha çok akın edecek. Sadece bu da değil, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan gibi ülkelerden de otoban sayesende feribot sorunu olmayacağı için otobüsle direkt buraya gelme potansiyeli çıkacaktır. İzmir bunu iyi kullanacaktır. İzmir bu pazarlar için tanıtımlara başlamış durumda. Biz İzmir'in önümüzdeki üç yıl içinde her yıl nüfusu kadar turisti yakalayacağına inanıyoruz' ifadelerini kullandı.

'İZMİR MODEL OLMAYA ADAY'

İzmir yeni bir marka ve model olma konusunda önde giden bir şehir olduğunu söyleyen İşler, 'Buna bir de bakanlığın açıkladığı Çeşme Projesi'de eklenirse, yıllardan beri ihmal edilmişliğimizin dezavantajını avantaja çevirme şansı bulacak. İzmir turizmi 2022 yılı için çok umutlu. Tahmini olarak bir milyon yurtdışı, bir buçuk milyon da yurtiçinden olmak üzere 2 buçuk milyona yakın bir turist sayısı bekliyoruz. Bununla da İzmir'in 2019 ayarlarına geri dönmesi bekleniyor.  Biz İzmir'in 3 yıl içinde 4 milyona yani nüfusu kadar bir turiste kapısını açacağını düşünüyoruz. İzmir bu kadar turisti kabul edebilecek kapasitede. Sezonu da 12 aya yaymayı planlıyoruz. Bunların hepsi birer planlama ama İzmir'in potansiyeli var, iklimi de uygun. Çeşme Projesi'de olursa 100 bin yatağa tekabül edecek büyük bir proje. İzmir Türkiye'nin turizm hedeflerinde yeni bir model olacak Çeşme Projesi'yle, Türkiye'nin diğer bölgelerine de model olmaya aday bir şehir' açıklamalarında bulundu.

'PANDEMİYE RAĞMEN HACMİ ARTIYOR'

Tarladan sofraya tarihi yolculuk; Çeşme gevreği

İzmir'i sağlık turizminde cazibe merkezi haline getirmek için çalışmalarını sürdürklerini söyleyen İzmir Sağlık Turizmi Derneği (İZSATU) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Cinel, 'Yaşlılar ve engelliler gibi özel kitlelere odaklanarak termal ve sağlıklı yaşam turizmini de teşvik ediyoruz. İzmir sağlık turizmi alanında cazibe merkezi haline getirmek için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Sağlık turizmini medikal, yaşlı ve engelliler ile termal olarak üç ana bileşende düşünebiliriz. 2017'de 639 milyar dolar olan dünya sağlık turizminin hacmi 2021'de pandemiye rağmen 1 trilyon dolara çıktı. Sağlık turizminde medikal ile sınırlı kalmayıp wellness yani kendini iyi hissetmenin büyük payının olduğunun da farkındayız. Buradan hareketle İzmir'de wellness için kaynakların çok fazla olduğunu ve potansiyelinin yüksek olduğunu görüyoruz. Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş'nin verilerine göre sağlık turiminin ülkeye katkısı 1 milyar dolarken, sağlık turizmini kapsayan alternatifleri de eklediğimizde ekonomiye katkısı 9.4 milyar dolara ulaşıyor. Ancak dünya genelinde sağlık turizminde 19'uncu sıradayız. Aksak noktalarımızı unutuyoruz' dedi.

'SAĞLIKTA İLKLERİ BAŞARDIK'

İzmir'in sağlık turizminde büyük bir potansiyeli olduğunu dile getiren Cinel, 'Sağlık turiminde İzmir'in İstanbul'un gerisinde kalmasının en önemli sebeplerinden biri direkt uçuşun olmaması ve yabancı yatırımcıların İstanbul'a çekilmesi. İzmir birçok alanda olduğu gibi sağlık turizminde de ilkleri başardı ancak aradaki çekişmeler nedeniyle bazı kapılar kapanıyor. Önü çok açık ve potansiyeli yüksek olan bu alanda İzmir'deki yatırımcıların kente yatırım yapmasıyla sektör ciddi alanda ilerleyebilir. İzmir'deki yatırmcılar derneğimize başvurabilir, birikimimizle kurumları birleştirecek ve onlara yol gösterecek gücümüz var. Türkiye'nin de İzmir'in de sağlık turizmi açısından potansiyeli çok yüksek ancak istenilen payı alamıyoruz. Ticaret Bakanlığı desteğiyle yürütülen Sağlık Turizmi Hizmet Sektörü  Rekebet Gücünün Artırılması Proje sektör temsilcilerini bir araya getirerek tanıtımını güçlü bir şekilde yapmasının sektöre büyük katkıları olacağını düşünüyorum' diye konuştu.

'İzmir cazibe merkezi olacak'

İzmir'in turizm potansiyelini arttırmayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Turizm Bilgilendirme Ofisleri açmaya devam ediyor. İzmi'in üç ayrı noktasında ofis açan Büyükşehir Belediyesi, iki ofis daha açmak için hazırlanıyor. Pandemi sürecinde de İzmir'in turizm altyapısını güçlendirmek için çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürü Melih Kayacık, 'Turuncu Çember ile İzmir'i güvenilir ve sağlıklı bir destinasyon olarak konumlandırırken; hem Visit İzmir uygulamasını hayata geçirdik hem de turizm bilgilendirme ofislerimizi hizmete açtık. İzmir'i deniz turizmi, sağlık turizmi ve diğer turizm alanlarında cazibe merkezi haline getirmek için çalışıyoruz. İzmir'in turizm potansiyelini ortaya çıkarmak, tanınırlığını artırmak ve marka şehir haline getirmek için Sayın Belediye Başkanımız Tunç Soyer'in öncülüğünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz' açıklamalarında bulundu.

 Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
x
Etik.org.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Çerez Politikamız’da. daha_fazla. Anladım