X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

TURİZMCİ 2022'DEN UMUTLU

Sektör temsilcileri, turizmin gidişatını Covid-19 nedeniyle ortaya çıkan varyantların belirleyeceğini ifade ettiler

Pandemiyle birlikte uzun bir durgunluk dönemine giren turizm sektörü, yeni yılda kaybettiği hareketliliği kazanmayı hedefliyor. Salgın ve kapanmalar nedeniyle kayıplar yaşanan sektörde, 2022'de hem turist sayısında hem de otellerdeki doluluk oranında artış bekleniyor. 2022 yılından umutlu olan sektör temsilcileri turizmin gidişatını Covid-19 nedeniyle ortaya çıkan varyantların belirleyeceğini ifade ettiler.

'2022 TÜRKİYE'NİN 2019 AYARLARINA DÖNDÜĞÜ BİR YIL OLACAK'

2022 yılının 2021 başlangıcına benzediğini belirten Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, 'Çünkü 2021'in başındayken delta varyantı nedeniyle kapanmalar yaşandı. Rakiplerimize göre mayıs başı nisan sonu gibi sezon açmamız gerekirken haziranın ortasına doğru açabildik. Turizmciler olarak kayıp yaşadık. Ama bu defa aşılanma avantajımız oldu. 2022 Türkiye'nin 2019 ayarlarına döndüğü bir yıl olacak. 2022'de 45 milyon turist ve 40 milyar dolar girdi hedefliyoruz. 2023 için ise 50 milyon turist ve 45 milyar dolar girdi hedefimiz var. Turistler kapanma olduğu için özellikle 2021 yılında Türkiye'ye gelemedi. TL'nin değer kaybetmesi de onlara cazip geliyor. Bunu rezervasyon akışında görüyoruz. Bu da rakamları fazlasıyla karşılayacak gibi görünüyor' diye konuştu.

'ERKEN REZERVASYON YAPTIRIN'

Vatandaşlara erken rezervasyon yaptırmalarını öneren İşler, 'Şu anda aldıkları fiyatı, yaz aylarında bulamayacaklar. Bugünden tarihlerini alırlarsa gözle görülür bir kar elde ederler. Uçak fiyatlarının tarihi yaklaştıkça fiyatlar yükselecek ve dövize bağlı değişeceği için şimdi alınan biletlerle haziran, temmuzda alınan arasında ciddi bir açık olacak. Şimdiden rezervasyon yaptırmazlarsa sonrasında daha maliyetli olacak. Diğer bir konu istihdam. Çünkü pandemi sürecinde sektörden ayrılan çalışanlar oldu. Bu nedenle ara elemana ihtiyaç var. Bizde ETİK olarak Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)'la beraber ara eleman çalıştayı yaptık' dedi.

'TURİZMCİ MALİYETLERİNİ HESAPLAYAMIYOR'

İç pazarda eskiden Yunan adalarına veya başka ülkelere seyahat edildiğini söyleyen İşler, 'Ancak TL'nin bu kadar değer kaybetmesiyle birlikte, kazandığımızı dövize çevirdiğimizde yurt dışına çıkmak çok pahalı. Eskiden yurt dışını tercih eden yerli turistlerin 2022'de yatlarında konaklama yapmak isteyenleri olacağı için bu avantaja dönecek. Hepsi varyantın nereye doğru evrileceğine bağlı. Pandemiden dolayı yurtdışındaki fiyatları döviz bazında artırdık. Türk turizmi bu sene fiyat kırdırmadı. Döviz bazında hepsi yüzde 5-10 arasında bir artış gösterdi. Bu da Türk turizmi açısından sevindiricidir. Döviz artıyor ve bu turizmcinin işine geliyor gibi bir algı var. Turizmci dövizin ne artmasını ne de düşmesini istiyor. Çünkü planlama yapamıyor. Maliyetlerini hesaplayamıyor ve ileriye dönük ne kadar ürün stoklayacağını bilemiyor' ifadelerini kullandı.

'PERSONEL KONUSUNDA ÇALIŞMALAR YAPILMALI'

2021 yılının mart ayına kadar iyi geçmediğini belirten Türkiye Küçük Oteller Derneği (TURKODER) Başkanı Ertan Ustaoğlu, 'Ancak mart ayından sonra bir açılma oldu. Mayıs ayında tekrar kapandık. Haziranla beraber yavaş yavaş işlerimiz açılmaya başladı. Küçük oteller derneği olduğumuz için pek çok bölgede otelimiz var. Özellikle kıyı otellerimiz temmuz, ağustos ve eylül aylarını iyi geçirdi. Şehir otellerimiz de toparlanmaya başladı. Yüzde 50-75 arası dolulukla geçti diyebilirim. Daha çok yerli turist ve yerli konaklama vardı. Dalyan, Marmaris Bölgesi ve Kaş civarında yabancı turistler vardı. Özellikle ağustos ayındaki yangın o bölgeyi çok etkiledi ve işler düştü. 2022'de işlerin çok daha iyi olmasını bekliyoruz. Ancak Omicron varyantının durumu ne olacak bilemiyoruz. Ayrıca personel konusunda mutlaka çalışmalar yapılması gerekiyor. Mutlaka daha fazla eleman bulmamız lazım. Elemanlarımız başka sektörlere kaydılar. Onları kazanmalıyız' ifadelerine yer verdi.

'OTELLERE EN AZ %25 ZAM GELECEK'

Otellerin bu sene fiyatlarına zam yapacaklarını dile getiren Ustaoğlu, 'En az yüzde 25 zam gelecektir. Yabancı turist için bir sıkıntı yok. Ama yerli pazar için bu sene nasıl geçecek kestiremiyorum. Diğer bir yandan pandemi döneminde oteller için bir haksız rekabet ortamı oluştu. İnsanlar villalarını kiraya vermeye başladılar. Ancak oteller büyük sorumluluk altındalar. Ama villalarda ve kiralık evlerde otellere getirilen yükümlülükler yok. Bu durumun yasallaştırılması ve önlem alınması gerekiyor. O zaman otellerin bu kadar sorumluluk altında olmasının hiçbir anlamı yok. Bizim için dezavantaj. Kiralık daire ve villalarla rekabet içinde kaldık' diye konuştu.
Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
x
Etik.org.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Çerez Politikamız’da. daha_fazla. Anladım