X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Turizmciler Kur İstikrarı İstiyor

Son günlerindeki döviz kurundaki hareketliliği değerlendiren ETİK Başkanı Mehmet İşler, turizmciler olarak dövizin düşmesini, yükselmesini istemediklerini kurda uzun vadede istikrar istediklerini söyledi.

Son günlerdeki döviz kurundaki düşüş ihracatçıları endişelendirirken yerinde ihracatçı olan turizmciler ise dövizin, düşmesini de yükselmesini de istemiyor. Döviz kurundaki hareketliliği turizm sektörü açısından değerlendiren Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, turizmciler olarak döviz kurunda uzun vadeli istikrar istediklerini söyledi.

Dövizin yükselmesinin ya da düşmesinin sektöre iki türlü etkisi olduğunu vurgulayan İşler, " Döviz yükseldiğinde Türk parası değer kaybedeceği için turistler doğal olarak paralarının kıymetlendiği ve alım güçlerinin daha çok artacağı ülkeleri tercih ediyor. Bu yönüyle turistlerin ülkemizi tercih edeceği için avantaj sağlar. Turizmciler açısından ise içeride döviz yükseldiği için maliyetleri yükselecek. Biz her ne kadar dövizle tahsilat yaptığımız için avantajlı gibi görünsek de sektörümüzün birçok girdisi de dövizle olduğu için aradaki makas kapanıyor. İthalatımız çok yüksek. Yiyecek, içecek gibi olduğu için hemen hemen her kalemi ithal ediyoruz. Eti bile Avrupa Birliği ülkelerinden ithal ediyoruz. Dövizin yükselmesiyle girdilerimiz de artacağı için yükselmesini de düşmesini de tercih etmiyoruz" dedi.

Maliyetler artmasın

Sektör olarak dövizin yükselmesini istemediklerini aktaran İşler, "Turizmciler olarak yerinde ihracatçı da sayılsak ve faturalarımızı yurtdışına kestiğimiz için döviz girdisi getiriyor olsak da aynı ihracatçılar gibi bizde dövizin yükselmesini istiyormuş gibi algılanıyoruz. Turizmci için dövizin yükselmesinin veya düşmesi aslında bir tercih nedeni değil. Turizmcinin tercihi; dövizin regular bir seviyede kalması. Dövizin hep belirli bir oranda ve istikrarlı gitmesi bizim maliyetlerimizi kontrol altına almamız sağlar. Yurtdışından gelen döviz girdimize göre maliyetlerimizi artmadığını bilerek hareket etmemiz, plan yapmamız bizim daha çok işimize gelir" diye konuştu.

Pahalılık algısı yaratıyor

Dövizin yükselmesiyle maliyetlerinde yükseldiğini belirten işler, "Döviz yükseldiğinde elimizde stokumuz varsa zannediyoruz ki kar yaptık ama öyle değil. Dövizi tekrar yerine koyduğumuzda, ithalat yaptığımızda bakıyoruz aradaki makas kapanıyor. Kazanç gibi gözüken oran eriyip gidiyor. Biz dövizin yükselmesine karşıyız. Çünkü bu iç pazardaki turistlerde pahalılık algısına sebep oluyor. Tedarik ettiğimiz malların da maliyetlerinin yükselmesine neden oluyor. Avrupalı açısından ucuz tatil ülkesi algısı yaratacak. Aslında bizim istediğimiz dövizin istikrarlı gitmesi, belirli bir oranda uzun vadeli kalması. Dövizin, düşmesini de yükselmesini de istemiyoruz, istikrar istiyoruz"Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!