X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Turizmde 'Altın Yıl' Olacak

Türk turizminin 2022'de 2019 ayarlarına geri döneceğini belirten ETİK Başkanı Mehmet İşler, 2022'de 50 milyon turist ve 45 milyar dolar girdi hedeflediklerini, 2023 yılında ise rakamın 60 milyon turist ve 50 milyar dolar girdiye çıkacağını söyledi.

Son iki senedir tüm dünyada hüküm süren Kovid-19 pandemisi nedeniyle gelirleri azalan ve belirlenen hedeflerin gerisinde kalan turizm sektörü, 2022 yılından çok umutlu. Yurt dışından, Türkiye'ye büyük bir ilgi olduğunu belirten ve nisan ayından itibaren, rezervasyon akışında hızlanma beklediklerini söyleyen Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, 2022'de Türkiye'nin 2019 ayarlarına geri döneceğini söyledi. İşler, 2022 yılı turizm hedefini de 50 milyon turist, 45 milyar girdi olarak açıkladı.

"Yükseliş, nisanda başlar"

Ekim ve kasım ayındaki göstergelerde Türkiye'ye ciddi bir talep olduğunu fakat şu an rezervasyonlarda bir yavaşlamanın söz konusu olduğunu belirten İşler, "Şu anda İngiltere ve Almanya'da Omicron varyantının yükseliyor ve birtakım yasakların geliyor. İşin tuhaf tarafı da İngiltere'den çıkanlara yasak geliyor. İngiltere'de vaka sayısı hızla yükseliyor. Almanya, Avusturya ve Fransa'da da vakaların yukarı çıkmasından dolayı birtakım yasaklamalar geliyor. Avrupa'daki sosyal, psikolojik durum böyle olduğu için şu anda kimse yazla ilgili bir plan yapmıyor ama 2021'in yazından çıkınca özellikle ekim ve kasım ayında özellikle Türkiye'ye ciddi bir rezervasyon akışı vardı. Şu anda iptaller yok, iptal gelmiyor ancak rezervasyon akışında bir yavaşlama var. Bu, martın sonuna kadar böyle gidecek gibi gözüküyor. Nisandan sonra artık insanlar kapalı mekanlardan dışarı doğru gittikçe, havalar ısındıkça, aşılama oranı arttıkça ve önümüzdeki aylarda ölüm oranlarındaki sayı düşüp de, sadece vaka sayısının yüksek olduğu gözlemlenirse piyasalara biraz daha rahatlama gelecek. İnsanlar tatil alanlarına gelmeye başlayacak. Ama ocak ve şubat ayları ile Omicron'un seyrinin nereye evrileceği çok önemli. Zaten son tüketici de Avrupa'da, bu ocak ve şubatın seyrine ve buradaki tedbirlerin ne kadar işe yaracağıyla ilgili bir bekle, gör ve izle konumunda. O yüzden de rezervasyonlar da bir yavaşlama var ama iptal yok. Umut ediyorum ki nisan ayının başından itibaren, Türkiye'de rezervasyon akışları çok ciddi bir şekilde hızlanacak" dedi.

Fiyat ve hizmet avantajı

Türkiye'nin Avrupa'daki rakiplerine göre ucuz bir ülke olması ve verdiği yüksek hizmet kalitesinin büyük avantaj olduğunu ifade eden İşler, "Bir alman 1 Euro'ya, İtalya, İspanya ya da Yunanistan'a gittiğinde bir kahve içiyor. Bir İngiliz de aynı şekilde. Ama düşünün Türkiye'ye geldiği zaman 1 Pound 22 liraya gelmiş durumda. Dolayısıyla 22 tane kahve içebilme şansına sahip burada. O yüzden kendi paraları döviz olarak, Türk Lirası'nın karşısında değerlendiği için, buradaki alım güçleri çok arttığı için burayı tercih ediyorlar. İki yıldır Avrupa ve İngiltere ekonomilerinde pandemi etkisiyle daralmalar var. Dolayısıyla onlar da ekonomik olarak kendi çıkarlarını düşünüyorlar. Türk Lirası'nın döviz karşısındaki değer kaybı, Türkiye'yi tercih sebeplerinden biri yapıyor. Sadece bu değil, Türkiye sağlık altyapısındaki gelişmişlik ile kovid önlem ve tedbirleri açısından Avrupa'daki rakiplerine göre bir adım önde. Bir başka unsur da gerçekten bu ücret skalasına göre vermiş olduğu hizmet kalitesi Avrupa'daki rakiplerinden çok daha yüksek" diye konuştu.

"Hedef, 50 milyon turist ağırlamak"

2020 ve 2021 yılında, Avrupa'nın daha çok kendi sınırları içindeki dolaşıma izin verdiği için Türkiye'ye girişlerin az olduğunu belirten İşler, "Dolayısıyla iki yıldan beri Türkiye'ye karşı bir özlem var. Bu açlığı da 2022'de göreceğimizi düşünüyorum. Kısaca Türk turizmi 2022 yılında, 2019 ayarlarına geri dönecek gibi gözüküyor. 2021 yılını biz 29 milyon turist, 25 milyar dolar gelirle kapatacağız. Bu, yılbaşında belirlediğimiz hedeflerimizin üstünde. Yılbaşında biz 20 milyar dolar girdi, 25 milyon turist bekliyorduk. Bu, rakiplerimize göre de başarılı olduğumuzu gösteriyor. Ancak 2022 yılındaki hedefimiz 50 milyon turist, 45 milyar dolar girdidir. Bu da hemen hemen 2019 ayarlarına bir dönüştür. Ama biz bunu 2022'de yakalarsak, 2023 'te bütün Thomas Cook'un iflası, pandeminin iki yıllık süreci, geçen ağustos ayındaki orman yangınları, onun üzerinde şu andaki döviz kurundaki dalgalanmalara rağmen biz 5 yıl önce koyduğumuz 2023 yılında 60 milyon turist, 50 milyar dolar girdi hedefini yakalayacağız gibi gözüküyor. Bu da her şeye rağmen, çok büyük sorun ve engellere rağmen, Türk turizminin artık bir sektör olmaktan öte, endüstriye dönüştüğünün göstergesidir" ifadelerini kullandı.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
x
Etik.org.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Çerez Politikamız’da. daha_fazla. Anladım