X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Çeşme Projesi’ne hayır demek mümkün mü?

İzmir’de turizm sektörüne dair önemli bilgiler paylaşan ETİK Başkanı Mehmet Tanju İşler, “Çeşme Projesi siyaset üstüdür. Kentin çıkış noktası olacak” dedi

Ege Turizm İşletmecileri Konfederasyonu (ETİK) Başkanı Mehmet Tanju İşler, Ege Telgraf Web Tv’de gazeteci Kazım Erkmen ile Gündem Özel programına konuk oldu. Sektörel anlamda önemli verileri paylaşan İşler, Çeşme Projesi’ne dair konuştu.

Özellikle turizm gelirlerinin kentin pastadan büyük bir dilim almasının önünü açtığını öne süren İşler, “Yeni jenerasyonun bir beklentisi var. Bu modellemede, yeni ürünler sunmak gerekiyor. Ülkemize 42 milyar dolar girdi yaptık. 2023 hedefi 60 milyon turist 52 milyar dolar girdi. Bu rakamlar bizim ekonomimizin ihtiyacı olduğu rakamlar. 100 milyon turisti çekmek, 90 milyar dolar girdi istiyoruz. Marka olma konusunda paylarımız artacak. Bu projeye hayır demek mümkün mü? Bu projeye siyaset üstü bakmak lazım. Bunu siyasete alet etmemek lazım. Bu proje İzmir için çıkış noktasıdır” ifadelerini kullandı.

’HEDEF 25 MİLYON’

ETİK Genel Kurulu’nda yeniden başkanlık görevine seçilen İşler, “Uzun yıllarda makamda kalmak doğru değil. Başka arkadaşlarımız bu bayrağı devralsın istiyoruz. Delegelerimiz çalışmalarımızdan memnun. Aday çıkartmadıkları için sen başkan olarak bizi bırakamazsın, bizde içimizden aday çıkartmayacağız” dedi. Turizm sektörüne dair 2022-2023 hedeflerini aktaran İşler, “2022’de hedefimiz 25 milyon turist, İngiltere kırmızı listede tutmasına rağmen, Ağustos ayında yaşanan yangınlara rağmen hem de. Türk turizmi 20 milyar doları Aralık sonu itibariyle yakalayacak gibi görünüyor. Tüm olumsuzluklara rağmen, Türk turizminin güvenilir bir sektör olduğu ortaya çıkıyor. Kredileri ödememe oranı krize rağmen düşüş gösterdi. 6.7 ‘den 4.2 ‘ye düşürerek kötü güde bile prestijli bir sektör olduğunu gösterdi turizmci. 20 milyar dolar girdiyi 2022’de arttırmak hedefimiz. Yeni bir sıçrama tahtası olacak diye düşünüyoruz” dedi.

‘PANDEMİ ÖNCESİ RAKAMLARI YAKALADIK’

Turizm’de Türkiye ekonomisi içerisinde siyaset üstü yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğunu dile getiren İşler, “Sıcak döviz girdisi turizmden geliyor. Türkiye’de dış borçlanma arttı. Turizm sektörü ne zaman iyi olsa sıcak döviz girdisi artıyor. Ekonomi için nefes payı oluyor. 2022 yılında çok güzel geri veriler alıyoruz. 10 milyon pandemi öncesi rakamımızdı. Yıl sonuna kadar aynı rakamlara geleceğiz. Turizmimiz kırılganlık eşiğini aştı. Elimizde çok iyi bir güç var. Turizm devlet politikası olarak ele alındığında, sektör içinden gelen, ortak dili kullanan, riskleri görebilen ve tedbir alabilen bir bakanımız var. Bu kriz döneminde bizim için büyük bir avantajdı. Turizm Geliştirme Ajansı bir pay aldı. Önce cebimizde para çıkıyor diye eleştirdik ama şimdi devletin kendi kaynakları dışında alınan bu pay bir çanakta toplandı. 2022 Türkiye’nin Yunanistan ile birlikte kampanyası var şuan Yunanistan ile eş zamanlı biz tüm medyada eş değer reklam kampanyasına başladı. İngiltere pazarının şimdiden göstergelerinin pozitif olduğunu görüyoruz.  2019’da 2.5 milyon girdi vardı. Şartlar ne olursa olsun diyen kemik kadro var. Biz şuan bu çalışmalarla 3 milyon İngiliz bekliyoruz. 2019 hedeflerini yakalamaya kitlenmiş durumda. Erken rezervasyonlarımızla birlikte 2019 ayarlarına dönecek gibi duruyoruz. Devlet sektör iş birliğinde sorunların çözümlenmesi konusunda da, büyük bir katkı ve desteği olduğunu söylemek isterim. Devlet politikası olarak bakmak gerekiyor. Muhakkak ama muhakkak hakkını vermek gerekiyor” dedi. İzmir’in her daim iç pazarda karlı olduğunu belirten İşler, “Biz 2020-2021 yılında turist sayısı azalınca bir sorun yaşandı. Ciddi bir daralma yaşandı. İzmir iç pazarda bütün bölgelerin önüne geçti. Diğerlerine göre hafif atlatan İzmir oldu. İç Pazar başarısını koruyabildi. İzmir, Çeşme, Selçuk… Önemli başarı Tunç Bey ve ekibineydi. Turizm algısı ve desteği değiştirdi. Şehrin turizme bakışını değiştirdi. Seferihisar’ı nerden nereye getirdi. Bunu İzmir şehrine yapmaya çalışıyor” açıklamalarında bulundu.

‘ÇIKIŞ NOKTASI’

Çeşme Projesi’nin büyük önem arz ettiğine değinen İşler, “Türk turizminin geleceğinin emsal projesi, bu kıyı kenarın planlanarak tahsisi yöntemiyle 50 milyon turistleri görüyoruz. Bu rakamı 100 milyon turiste çekmek istiyoruz. Artık kum deniz güneş ile şu anki yapılaşmayla bu rakamları yakalayamıyoruz. Yeni jenerasyonun bir beklentisi var. Bu modellemede, yeni ürünler sunmak gerekiyor. Bir yandan devlet çadır turizmini cezbettiriyor, tiny house dediğimiz doğa içinde mobil teşviklerini veriyor. Kendi içinde çevreci, doğaya zarar vermeyen ve kirlettiği suyu kendi içinde temizleyecek compact projelerin olması bekleniyor. Antalya’da kıyı yaptık ama planlayamadık. Her şeyi alana gitsin, otel alan ilişkisi içine kurmuştuk. Bundan sonra el değmemiş projelerde yapmamak adına, sadece kıyının değil arkasının da planlanmış olduğu proje vardı. İlk defa Çeşme Projesi tüm Türkiye’ye örnek olacak proje olarak karşımıza çıktı. Sahili otellere kapatmıyorsunuz, sahil halka açık olarak planlanıyor. Tesislerin konseptleri farklı, bunun içinde elektrikli araçlar var. Binaların çatılarında kendi enerjisini üretecek şekilde yapılacak. Kendi suyunun kullanıldığı proje olacak. Arkada lojmanlar ve sanat kültür yapılan bir bina. Lavanta ya da turunçgillerin olduğu yerler. Bu proje İzmir’de yatak sayısını artıracak. Üst gelir seviyesine hitap eden orta halli vatandaşların tercih ettiği bir yerden marka değerini arttıran, kıyıda mega yat projesiyle hiçbir limanımıza gelemeyen bir MEGA YAT projesi bulunmakta. Yer altı sularının yeryüzünde kullanılmaması içinde devlet yatırım yapacağı deniz suyunu içme suyuna çevirme projesi var. Su bedelinden daha ucuza verileceği bir projeden bahsediyoruz. İzmir’in turizm geliri artar, turist sayısı artar, genç işsiz nüfusa imkan çıkar, İzmirli esnafın satış oranı artacak. Marka olma konusunda paylarımız artacak. Bu projeye hayır demek mümkün mü? Bu projeye siyaset üstü bakmak lazım. Bunu siyasete alet etmemek lazım. Bu proje İzmir için çıkış noktasıdır” diye konuştu.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
x
Etik.org.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Çerez Politikamız’da. daha_fazla. Anladım