X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

YEŞİLLENDİRMEYE TURİZMCİLER TALİP

“Yanan Yerleri Biz Yeşillendirelim”

Güney Ege ve Akdeniz Bölgeleri'nde orman yangınlarında yanan yerlerin yeniden yeşillendirilmesi için turizmciler olarak seferberlik başlatmak istediklerini belirten ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı'na çağrıda bulunan ETİK Başkanı Mehmet İşler, “Bu bölgelerin yeşillendirilmesinde en baş aktör olacağız” diye konuştu.

Özellikle Güney Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde etkili olan orman yangınları sonrası, bu bölgelerin akıbetinin ne olacağı tartışma konusu olurken, kamuoyunda yanan yerlere turizm tesisleri yapılacağı, hatta yangınların bu nedenle çıkarıldığı iddia edildi. Özellikle yakın zamanda yürürlüğe giren Turizm Teşvik Kanunu'nda, ormanlık alan ve meraların da aralarında bulunduğu bölgelerin, ülke menfaatine uygun olması şartıyla tahsise açılabilecek olması bu endişeleri artırdı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, vatandaşların bu bölgelerin yapılaşmaya açılması konusunda bir endişe taşımamaları gerektiğini, turizmciler olarak yeşillendirme çalışmalarında en önde yer alacaklarını açıkladı.

Baş aktör olacağız

Bu konuda bir önerilerinin olduğunu ve bu öneriyi bir seferberliğe çevirmek istediklerini söyleyen İşler, "Kamuoyunda hep söylüyorlar. Diyorlar ki, "Buraları hep otel yapmak için yıktılar, bu yanan yerlerin ardından muhakkak buralara tesisler yapılacak, buralarda bir yapılaşma olacak.' Şunu söylemek istiyorum öncelikle. Kültür ve Turizm Bakanlığı zaten bir kanun çıkardı. Bu kanunla zaten ülkenin menfaatine yatının yapılmak amacıyla tahsis olabilecek bu yerleri tahsise açma yetkisi var. Dolayısıyla yangınla ilgili bir spekülasyona gerek kalmadığını düşünüyorum. Ancak burada bir yapılaşma riskinden söz ediliyorsa ben, sadece konaklama sektörü için değil, tüm Türk turizmciler adına buradan bir şey söylemek istiyorum. Başta bizler, bu yanan yerleri bir önceki durumuna gelecek şekilde yeşillendirmede bilhassa biz kendimiz bunun çalışmasında ve seferberliğinde bulunmak istiyoruz. Bu konuda başta TÜROFED olmak adına, TÜRSAB'a, Rehberler Birliği'ne ve tüm turizm paydaşlarına 'Gelin biz buraları kendi ellerimizle yeşillendirelim, orman yapalım. Hiç kimse bu spekülasyonlara yer vererek kamuoyunda bilgi kirliliği yaratmasın ve en çok doğaya, yeşile, doğanın bize verdiği nimetlerden en çok faydalanan bir sektör olarak buraların yeniden rehabilite edilmesi konusunda seferberlik ilan edelim' diyoruz. Bu konuda bir STK olarak üzerimize düşen görevi en kısa zamanda yapacağımıza söz veriyoruz. Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız ve Tarım ve Orman Bakanımıza da buradan çağrıda bulunuyoruz. Biz turizmciler olarak bir seferberlik ilan etmek istiyoruz ve kış aylarında personelimizle, kendi istihdamımızla, kendi ekonomik gücümüzle bu alanların yeşillendirilmesinde ve tekrardan ülkemizin eski günlerine gelmesinde özellikle de rant olarak adı geçebilecek bu yerlerin bilhassa yeşillendirilmesinde önde olacağımızı ve baş aktör olacağımızı da bu vesileyle belirtmek istiyorum. Biz turizmciler olarak bu yanan yerlerin bilhassa sahipçisi ve takipçisi olacağız. Yeşillendirme konusunda da tüm turizmciler olarak buranın eski değerine, eski görselliğine kavuşması için de en başta koşan neferlerden biri olacağız" dedi.

"Yasa-yangın ilişkisi yok"

Kamuoyunda, yakın dönemde çıkan Turizm Teşvik Kanunu ile orman yangınlarının ilişkilendirilmesini değerlendiren İşler, "Bir yerleri yakıp oraları rant haline getirmek için herhalde sizin ülkenin yarısını yakacak haliniz yok. Bir yerlerden rant elde etmek için bu kadar büyük bir yangın yaparak, 39 ilde 179 tane noktada yangın yakarak bunu elde etmek istemezsiniz. Bu bir kere hayatın doğal akışına aykırı bir durum. İkincisi zaten bakanlık çıkarmış olduğu yasayı bugün çıkartmadı. Biz sektörün içindeyiz. Biz siyasetle iç içe değiliz. Biz yatırımcıyız, biz işletmeciyiz. Zaten bu yasa duruyordu. Sadece bu yasanın yetkileri farklı farklı bakanlıklara verilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı dedi ki, 'Artık ben bunu bir değer ve kıymet olarak kendi uhdemdem diğer bakanlıklardaki yetkiyi, kendi uhdeme taşıyorum. Böylece her bakanlığın, her yere müdahale ederek buraların rant veya farklı bir şekilde değerlendirilmesini sağlamak yerine ben burayı turizm amaçlı olmak kaydıyla, döviz getirici bir hareket olmak kaydıyla doğa ve çevreyi koruyarak yapacağım' demişti. Bu zaten vardı. Sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yetkiyi diğer bakanlıklardan aldı. Kaldı ki, oteller için söylüyorum Türkiye'de bir otel enflasyonu var. Artık 10 yılda yatırımın geri geldiği yıllarda değil, bir yatırımın 20 yılda geri geldiği bir süreçteyiz. Dolayısıyla da otelcilikte çok büyük karlar getiren, çok büyük imkanları olan bir sektör olmaktan çıkmıştır. Nitekim son 2 yıldan beridir olan pandeminin etkileriyle de turizmcinin hepsi ama hepsi şu anda bankalara borçlu durumdadır. Ben bu yangınların, bu yasayla bağdaştırılmaması gerektiğini ve bunun kamu vicdanını ileriki günlerde zedeleyeceğine inananlardanım" ifadelerini kullandı. Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
x
Etik.org.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Çerez Politikamız’da. daha_fazla. Anladım