X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Üçüncü çeyrekte geçen yılki rakamların
yüzde 100’ün üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz

Türk turizmi 2019 yılını 52 milyon turist ve 24,5 milyar dolar turizm geliriyle ve tüm zamanların rekorunu kırarak kapattı. Daha iyi geçeceğini, turizm sektörü girdiği iyi yolda ilerleyeceğini düşündüğümüz 2020 yılına korona virüs (Covid-19) pandemisi damgasını vurdu.

Pandemi önlemleri kapsamında getirilen seyahat kısıtlamaları ve uçuş iptalleri nedeniyle uluslararası turizm hareketliliği önemli ölçüde azaldı. 2020 yılında ülkemize gelen yabancı ve yurt dışında yaşayan vatandaş ziyaretçi sayısı rekorların kırıldığı bir önceki yıla göre büyük oranlarda geriledi.

Pandemi sürecinde otellerin, konaklama tesislerinin yüzde 80'i kapalı kaldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kriterlerini ve Güvenli Turizm Sertifikası'nın gereklerini yerine getirerek faaliyet gösterenler de yüzde 25-30 doluluk seviyesinde kaldı.

Tatil yapabilme imkanı bulanların butik otellere, villa otel tipi konaklama tesislerine ilgi gösterdiğini gözlemledik.

Dış pazarlardaki düşüşün yanı sıra yurt içi piyasada da umulan hareketliliği göremedik. Yurt içinde sokağa çıkma ve şehirler arası seyahat kısıtlamaları, pandemiyle mücadeleye dönük önlem, kısıtlama ve düzenlemeler nedeniyle iç pazarda da umulan hareketlilik görülmedi.

Bu arada, tatil yapabilme imkanı bulan tatilcilerin özellikle butik otellere, villa otel tipi konaklama tesislerine, izole edilmiş odaları bulunan otellere ilgi gösterdiğini gözlemledik.

Daha önce hiç yaşanmamış, hiç tecrübe edilmemiş pandemi sürecinde turizm hareketliliğinin hangi şartlarda sağlanacağını ve hangi boyutlara ulaşacağını kestirmek çok güç.

Korona virüs aşı çalışmalarının olumlu sonuçlanması 2021 yılına ilişkin umutlarımızı artırdı

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinden en çok etkilenen ve en fazla hasar alan sektör olarak yine de umudumuzu koruyoruz. Korona virüs aşı çalışmalarının olumlu sonuçlanması 2021 yılına ilişkin umutlarımızı arttırdı.

Aşının bulunmasının hastalık riskinden dolayı 2020 yılında seyahat planlarını erteleyen, seyahat edemeyen, tatil yapamayan özellikle Avrupalı turistlerin kararlarını gözden geçirmelerine yol açacağını düşünüyoruz.

Aşının yaygınlaşması ve yapılmasıyla birlikte yılın ikinci çeyreğinden sonra tatil taleplerinin artacağını, üçüncü çeyrekte geçen yılki rakamların yüzde 100'ünün üzerine çıkılacağını tahmin ediyoruz.

Turizm sektöründe normalleşmenin 2021 yılı Mayıs ayında gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Bu sezon turizm hareketliliğinin sağlanması durumunda yerli turistin öncelikle “Ege riviyerası” olarak tanımladığımız, Fethiye’den Marmaris, Bodrum, Didim, Kuşadası, Pamucak, Özdere, Çeşme, Foça, Dikili, Ayvalık ve Asos’a kadar uzanan bölgeyi, herkese ve her keseye hitap eden tesisleri tercih edeceğini düşünüyoruz.

Turizm sektöründe normalleşmenin 2021 yılı Mayıs ayında gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Bu sezon turizm hareketliliğinin sağlanması durumunda yerli turistin öncelikle "Ege rivyerası" olarak tanımladığımız, Fethiye’den Marmaris, Bodrum, Didim, Kuşadası, Pamucak, Özdere, Çeşme, Foça, Dikili, Ayvalık ve Asos’a kadar uzanan bölgeyi, herkese ve her keseye hitap eden tesisleri tercih edeceğini düşünüyoruz.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!