X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Turizme sonbahar umudu 'aşı'landı

Pandemiden büyük darbe alan ve yangın felaketlerinden de olumsuz etkilenen turizm sektörü, yeniden moral bulmak istiyor. Yaz döneminde devam eden yerli ve yabancı turist talebi, turizm bölgelerini yeniden hareketlendirdi. Bölgelerde Rusya ağırlıklı bir turist profili var. Ayrıca Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden de turist akışı sürüyor. Eylül ayında okulların açılması öngörülürken, yurt içinde çocuklu ailelerin bu süreçte azalacak tatil talebinin yerini çocuksuz aileler ve arkadaş gruplarının doldurması bekleniyor. Türkiye'ye yurtdışından turist getiren tur operatörlerinin ise aldıkları rezervasyonlar devam ediyor. Yaz aylarının son birkaç haftası yaşanırken, turizmde sonbahara giriş de hareketli olacak. Bu hareketin arkasında; aşılama hızının artması ve yeni doz aşı tanımlamaları var.

Çeşitlilik vurgusu

Yerli ve yabancı turistler açısından yapılan rezervasyonlarla gelecek ayları değerlendiren Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, İngiltere'nin Türkiye'ye olan seyahatleri açmadığını ancak 8 Eylül'de ülkede yapılacak yeni değerlendirme için umutlu olduklarını söyledi. Atmaca, 'Bunun dışında yabancı turist açısından kasım sonuna kadar belli bir doluluk seviyesinde kalacağımızı öngörüyoruz. Açık olan tesisler talep görmeye devam ediyor. Rusya, ağırlıklı grup olarak dikkat çekerken, pek çok çeşitli ülkeden misafir ağırlıyoruz. Yerli turist ise okulların açılacağı öngörüsüyle biraz azalıyor. Ancak yerini çocuksuz aileler, arkadaş grupları gibi henüz tatile çıkmamış, daha sakin bir tatil arayışında olan kesimler dolduracak. Bu yıl oldukça iyi dönüşler alıyoruz. Görünen o ki, Türkiye'de turizm çeşitliliğinin verdiği güçle kış ayları da iyi geçecek' dedi.

'Farkı görüyoruz'

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, devam eden turist talebinin 'aşı' kaynaklı olduğunu vurgularken, bu güven ortamının özellikle 2022 yılını destekleyeceğini ifade etti. İşler, 'Kasım sonuna kadar açık olan tesislerde dolulukların iyi gideceğini düşünüyoruz. Ancak asıl hedefimiz 2022. Turizmciler olarak kayıpların telafi edilmesine yönelik umudumuzu ise hiç düşmeyen aşılama hızı ve bu konudaki farkındalık destekliyor. Bu dönemde başımıza gelen en iyi şey aşılamadır. Dış pazarda da oluşturduğumuz bu güvenli ortamın daha iyi görüldüğünü fark ediyoruz' diye konuştu.

350 bin turist

Meeting Point Turkey CCO'su Kamil Özil, turizmde halen son dakika rezervasyonlarının süreci belirlediğini belirtirken, sonbaharda da 2020'ye göre daha iyi bir dönem beklediklerini söyledi. Şimdiye kadar Türkiye için 500 bin kişilik yolcu satışı yaptıklarını anlatan Özil, 'Bunun yaklaşık 350 binini getirdik. Ağırlıklı olarak Almanya ama Avrupa'dan çeşitli ülkeler de var. Sonbaharda da hareketliliğin süreceğini söyleyebiliriz. Ancak yapılan rezervasyonlar genellikle en geç 4 haftaya kadar oluyor. İnsanlar önlerini görmek istiyor. Bu nedenle yine son dakika talepleri şekillendirici olacaktır' diye konuştu.

Tepkiler olumlu

Koronavirüs (Kovid - 19) salgını nedeniyle geçen yılı yaklaşık 3.5 milyon turistle kapatan Antalya, bu rakamı ağustosta aştı. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre, 1 Ocak - 15 Ağustos tarihleri arasında kente hava yoluyla 4 milyon 351 bin 879 turist geldi. Tatil için gelenlerin büyük bölümünü Ruslar oluşturdu. Antalya'ya 1 Ocak'tan bu yana gelen Rus turist sayısı 2 milyona ulaştı.

Anex Tour Genel Müdürü Vural Karasu, şu an için Rusya pazarında her şeyin yolunda gittiğini anlatırken, sonbahar aylarında da hareketin devam edeceğini düşündüklerini dile getirdi. Karasu, 'Ekim ayı sonuna kadar satışlarımız da var. Ancak çoğunlukla rezervasyonlar son dakika yapıldığı için biz de değerlendirmelerimizi ona göre yapabiliyoruz. Geçen yıla göre iyileşme çok daha iyi. Aşının turizm sektöründe çok iyi durumda olması, ülke genelinde giderek artması ve hızlanması yurt dışında çok olumlu tepkiler alıyor. Biz de herkese, her ortamda anlatıyoruz' dedi.

 Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
x
Etik.org.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Çerez Politikamız’da. daha_fazla. Anladım