X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

YABANCI TURİST HAYALİ BİTTİ Mİ?

Rusya ile turizm sezonunun başlangıcı olan 1 Haziran'ı kaçırmamak için yapılan görüşmeler sonuç vermedi. Turizmciler yeni sezon için endişeli

'KİMSE AŞIDAN KORKASIN'

TURİZM sezonunun heyecanla beklediği 1 Haziran'daki sezon açılışı devam eden uçuş yasakları nedeniyle hayal kırıklığına dönüştü. Avrupa'nın birçok ülkesinden olduğu gibi Rusya'dan da gelen olumsuz haberler turizm sektöründe karamsarlığa neden oldu. Konunun uzmanları turizm sektöründe gelinen noktayı ve yaz dönemindeki beklentileri Yenigün'e değerlendirdi.

AVRUPALILAR OLMADAN OLMAZ!

"Avrupalı turist olmadan global ' ölçekte bir turizm ülkesi popülaritesine sahip olmanız mümkün değildir" diyen Turizmci Emre Gezgin, "Sadece pazarımızın önemli Avrupa ülkeleriyle sezonun anca son çeyreğinde uçuşların açılabilmesi tüm turizm bileşenleri için maalesef bir karşılığı olmayacaktır" diye konuştu. Gezgin, sektörün yerli turistin gereklerine göre düzenlenmesi ve işletmelere ekstra kolaylıklar sağlanması gerektiğini vurguladı.

'ALINAN KARAR TAMAMEN SİYASİ'

EGE Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, "Rusya turizm sezonu öncesi Türkiye uçuşlarını askıya aldı. Her ne kadar pandemiyle ilgili olduğu söylense de, turizmin siyasete alet edildiğini düşünüyorum. Hükümetler arasındaki siyasi ilişkilerin faturası turizmimize çıkıyor, bedelini Türkiye turizmi ödüyor. Gerekli tedbirler alınarak aşılama oranı yüksek Rus turistin ülkemize gelmesinin sağlanması gerekir" dedi.

Uçuşlar başlamıyor turizmciler endişeli

Rusya ile turizm sezonunun başlangıcı olan 1 Haziran'ı kaçırmamak için yapılan görüşmeler sonuç vermedi. Avrupa'nın bir çok ülkesinin uyguladığı uçuş yasağına Rusya da devam edecek

1 Haziran'daki sezon açılışı için Rusya'nın ikna edilemediğini ifade edildi. Rusya'nın 1 Haziran'da başlayacak turizm sezonu öncesi askıya aldığı uçuşlarını yeniden başlatmak için temaslarını yoğunlaştıran Türkiye, Rus turisti sezon açılışına yetiştiremeyebilir. Edinilen bilgiye göre hava trafiğinin açılışı için en erken tarihin şu an için 15 Haziran olduğu söylendi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile birlikte turizm sezonu öncesi Rusya'nın Türkiye'ye yönelik uçuşları askıya alma kararını değerlendirmek üzere Moskova'ya gitmişti. Sağlık Bakan Yardımcısı Tolga Tolunay'ın da eşlik ettiği ziyaretin ardından açıklamalar yapan Kalın, Rusya'dan uçuşların başlaması ile ilgili atılacak adımlar ve sürecin hızlandırılması konusunda mutabakat sağlandığım belirterek, bu hususta yakın vadede bir takvimin belirlendiğini söylemişti.

Turizm Bakanı Nuri Ersoy da, Türkiye'nin hava trafiğinin tekrar açılmasıyla ilgili taleplerinin Rusya tarafından olumlu karşılandığını belirtmiş ve "Sadece yerinde gözlemleyip nihai kararı vermek için biraz süre istediler" demişti.

UÇUŞLAR ASKIYA ALINDI

Rus özel havayolu şirketi S7 Havayolları, Türkiye'ye olan uçuşlarım yaz sezonu sonuna kadar askıya aldı. S7 Havayolları yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, firmanın Türkiye'ye olan uçuşların 15 Nisan'dan Ekim ayı sonuna kadar askıya alındığı ifade edildi.

Diğer Rus havayolu şirketi Aeroflot tarafından yapılan bir açıklamada, Haziran ayı için Türkiye'ye olan uçuşların hepsinin iptal edildiği ve bilet satışlarının askıya alındığı ifade edilmişti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın istatistiklerine göre, Türkiye'yi 2020 yılında toplam 16 milyon turist ziyaret etti. Rusya 2,1 milyon kişiyle en çok turist gönderen ülke oldu. Avrupa'nın birçok ülkesinden olduğu gibi Rusya'dan da gelen olumsuz haberler turizm sektöründe karamsarlığa neden oldu. Konunun uzmanları gelinen noktayı ve turizm sektörünün beklentilerini Yenigün Gazetesi'ne değerlendirdi.

'Rusya'nın karan tamamen siyasi'

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, turizm sektöründe Kovid nedeniyle yaşanan gelişmeleri yorumladı.

Rusya'nın aldığı kararı siyasi bulduğunu belirten İşler, "Rusya Türkiye turizmi için çok önemli bir pazar. Rusya turizm sezonu öncesi Türkiye uçuşlarını askıya aldı. Her ne kadar pandemiyle ilgili olduğu söylense de, uçuşların askıya alınması kararlarının siyasi olduğunu, turizmin siyasete alet edildiğini düşünüyorum. Geçen yıl gelen Rus turist sayısının yüksek olmasına rağmen bize gelmemesinin altında siyasi ilişkilerin yattığı kanısındayım. Hükümetler arasındaki siyasi ilişkilerin faturası turizmimize çıkıyor, bedelini Türkiye turizmi ödüyor. Gerekli tedbirler alınarak aşılama oranı yüksek Rus turistin ülkemize gelmesinin sağlanması gerekir" dedi.

AVRUPA PAZARI SIKINTILI

Mehmet İşler, "Avrupa'da Türkiye için önemli Almanya, İngiltere, Benelüks ve Orta Avrupa olmak üzere dört ana pazar var. Almanya ve İngiltere belirleyici olan, ana kaldıraç niteliğine sahip pazarlar. Almanya'nın başı çektiği Avrupa Birliği ülkeleri Türkiye'ye daha geç dönüyor, vatandaşlarını daha çok birlik üyesi ülkelere yolluyor. Böylelikle turizm harcamalarını bir cebinden alıp diğer cebine aktarmış oluyor. Elinde olsa Türkiye'yi hiç devreye almayacak. Türk Lirası'nın Euro karşısında değer kaybı ülkemizi Avrupalı turist açısından cazip kılıyor. Bu da daha kaliteli, daha iyi hizmet alabileceği tesislerde daha ekonomik tatil yapma imkanı veriyor. Avrupalı tur operatörleri bu avantajı kullanmak istiyor. Almanya başta olmak üzere Avrupa pazarı sıkıntılı görünüyor. İngiltere Brexit sürecinde Avrupa Birliği'nden çıktığı için daha serbest karar alabiliyor. İngiliz turistin Türkiye'ye geleceğine dair sinyaller var" diye konuştu.

"ALTERNATİF, İÇ PAZAR"

Yaşanabilecek finans sıkıntısına değinen İşler sözlerine şöyle devam etti: 'Türkiye turizminin alternatif planı yok gibi görünüyor. Hedef yurt dışı pazarlarda umulan gelişmeler olmazsa, yabancı turist gelmezse tek alternatif iç pazar. Geçen yıl açmayan tesisler bu yıl açtığında iç pazar hiçbir tesise yeterli gelmeyecektir. Ciddi bir rekabet ortamı oluşacak, turizm sektörü yeterli kaynak yaratamayacak, ciddi finans sıkıntısı yaşayacaktır. İç turizmin hareketlendirilmesi için uygun koşullarda, uzun vadeli, düşük faizli tatil kredileri verilmesi gerekir.

Dış ve iç pazarda beklenen gelişmeler sağlanamazsa, bu kez hem açan hem de iç pazarın yetmeyeceğini düşünerek açmaktan vazgeçen tesisler için ciddi finans sorunları baş gösterecektir. Rakip ülkelerde turizm sektörü bizden bir çok konuda avantajlı. Onlar hükümetlerinden hibe bazında krediler, destekler aldı. Bizse sadece borçların ertelenmesi ve ötelenmesiyle kaldık. Ayakta kalabilmemiz, rakip ülkelerle baş edebilmemiz, 2022'ye kadar bu gemiyi yüzdürebilmemiz için tüm borçların hibe statüsüne alınması, teşvik ve destekler sağlanması gerekir. Düşük faizli yatırım teşvik kredileri verilmeli. Aksi halde sektörde sahibi olduğumuz, yerli sermayeye ait tesisler yok pahasına el değiştirir, yabancı sermayenin eline geçer. Turizm sektörü tüm bileşenleriyle yerli ve milli olmaktan çıkar."

'Avrupalı turist olmadan olmaz'

Turizm sektörünün yaz dönemi beklentilerini yorumlayan Turizmci iş adamı Emre Gezgin, "Pandemi öncesi yaklaşık Türkiye yılda 7 milyona yakın Rus turist ağırlıyordu. Bu rakam, Rusların gerçekleştirdiği uluslararası turistik seyahatlerinin yaklaşık %30'una ihtiva etmektedir. İstatistiksel bilgiler ışığı altında Rus turistlerin gözünde Türkiye'nin önemli bir destinasyon olmasının 3 ana sebebi var. Fiyat Hizmet Kalitesi - Türk Misafirperverliği. Ayrıca, aile tatil programları, MICE organizasyonları ve resort konaklamalarının tamamlayıcıları kültürel turizm zenginliklerimizle son derece farklılık ve çeşitlilik sunan bir turizm ülkesiyiz. Özellikle alış-verişin Rus turizminin her şeklinde önemli bir yere sahip olması ülkemizin turizm destinasyonu olarak seçiminde ek bir avantaj sağlamaktadır" dedi.

'NE YAZIK Kİ KARŞILIĞI OLMAYACAK'

Gezgin, "Dünya turizm dolaşımının en önemli pazarını oluşturan Avrupalı turist olmadan global ölçekte bir turizm ülkesi popülaritesine sahip olmanız mümkün değildir. Dolayısıyla, olağanüstü pandemi şartları gereği bile olsa, sadece pazarımızın önemli 2,3 ülkesi ile turizm sezonunun anca son çeyreğinde hava yolu ulaşımımızın uçuşlara açılabilmesi tüm turizm bileşenleri için sayısal ve niceliksel bir karşılığının maalesef olmayacağı aşikârdır.

Turizm gelirlerimizin önemli kısmını oluşturan kitlesel turizmin hava yolu ulaşımı ve sınır geçişlerinde ortaya çıkarttığı yükten ötürü, turistlerin kendilerini daha özgürlükçü ve çevresel faktörlerden ötürü daha güvenli hissedecekleri tematik turizm kanallarının ön planda tutulmasına yönelik etkin çalışmalar var. Özellikle İzmir ve bölgemiz elinde sahip olduğu 12 tematik turizm şeklin ortaya koyan kırsal turizm potansiyeli ile yakın gelecekte önemli bir şansa sahip" diye konuştu.

'EKSTRA KOLAYLIK SAĞLANMALI'

Sektörün yerli turistin ilgisini arttırması için atması gereken adımları anlatan Emre Gezgin 'Turizm sezonumuzun mevsimsel özelliklerini göz önüne aldığımızda, yerli turizmin ana dayanak noktaları, ulaşım, konaklama ve yeme-içme dir. Geçirmekte olduğumuz yaz sezonun da, yurt dışından gelecek turistlerden ulaşım ve sınır geçişi ile ilgili koşullardan ötürü mahrum konumdaki konaklama tesislerimizin fiyatlandırma politikalarını revize etmelerinin yanı sıra devletten vergi, kira ve stopaj konularında ekstra kolaylıklara sahip olması gerekmektedir. Aşılama sürecine rağmen, pandemiye karşı toplumsal sağlık önlemleri gereği belirsizlik içinde işlevselliğini istikrarsızlıktan ötürü yitiren yeme - içme sektörünün sürekliliğinin korunmasına yönelik sertifikasyon programı ve önlemlerinin sürekliliğe yönelik yeniden düzenlenmesi zaruri gözükmektedir. Çin turist ile Avrupalı turistin, organizasyon şekli, turistik ilgi alanları ve konaklama eğilimleri arasında benzerlikten çok, sahip oldukları farklılıklar ile ayrı pazarları ifa etmektedir. Avrupa'da hedef pazarlardaki aşılama sürecine odaklı turizm politikalarının yansımaları Avrupalı turist girdisini ortaya çıkaracaktır" diye konuştu.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
x
Etik.org.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Çerez Politikamız’da. daha_fazla. Anladım