X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Gerek Yurt İçi Gerekse Yurt Dışı Turizm Hareketliliği Açısından

Tam Bir Belirsizlik Söz Konusu

Koronavirüs pandemisi sürecinde otellerin büyük bölümü kapalı kaldı. Öngörülen kural ve kriterlerin gereklerini yerine getirerek faaliyet gösteren konaklama tesisleri de düşük düzeyde dolulukla hizmet verdi. Dış pazarlardaki düşüş yanında 2020 yılında yurt içi piyasa da umulan karşılığı vermedi. Sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları, pandemiyle mücadeleye dönük önlem, kısıtlama ve düzenlemeler nedeniyle iç pazarda da umulan hareketlilik görülmedi. Pandemiyle mücadelede, Pfizer-Biontech, Moderna, Oxford-AstraZeneca ve Sinovac-Coronavac aşılarının bulunması ve uygulanmasıyla uluslararası hareketliliğin yaşanacağı beklentisi turizm sektörünün yeni sezona ilişkin umutlarını artırdı. Her sektöre verilen destekler kapsamında bu ay ne yazık ki son bulan kısa çalışma ödeneği uygulaması sektörde istihdamı korumak açısından yararlı oldu.

Uluslararası kısıtlamalar kalkar ve hareketlilik sağlanırsa tatil yapamayan Avrupalı turistler kararlarını gözden geçirecektir.

Pandemi sürecinde önlemler alarak faaliyetini sürdüren tesisler yeni sezon hazırlıklarına ve rezervasyon kabullerine başladı. Mart ayı başında kontrollü normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte yaşanan gelişmeler, artan vaka sayıları; yurt içinde yeni kısıtlama ve yasaklamalar geleceği endişesi yanında uluslararası alanda seyahat kısıtlamalarının işaretini verdi. Mayıs ayında turizm sektöründe normalleşme beklerken yurt içinde ve yurt dışında endişeleri artıran mutasyonlu virüs haberleri, vaka ve vefat sayılarındaki artış, hedef pazarlardan rezervasyon iptallerinin gelmesine neden oldu. Mart ayı sonunda açıklanan sayılar, yeni koronavirüs risk haritasında çok yüksek riskli grubu oluşturan kırmızı kategorideki il sayısının nüfusumuzun yüzde 80'ini oluşturan 58 şehre ulaşması kaygılarımızı artırdı. Diğer yandan, aşılamanın istenen hızda gitmemesi, Avrupa Birliği'nde aşı pasaportu, dijital yeşil geçiş kartı gibi uygulamaların devreye alınacağı söylentileri, beklenen uluslararası haraketliliğin sağlanamayacağı endişesi yarattı. Aslında gerek yurt içi gerekse yurt dışı turizm hareketliliği açısından tam bir belirsizlik söz konusu. Hedef pazarlardaki turizm otoritelerinin alacağı kararlar, seyahat kısıtlamalarının kaldırılıp kaldıramayacağı, kaldırılacaksa bunun hangi şartlarda, ne zaman gerçekleşeceği belirsiz. Yurt içinde vaka, vefat sayılarının seyri, hükümetin alıp uygulamaya koyacağı önlemler, kararlar üzerinde etkili olacaktır. Bu önlem ve kararlar yurt içindeki ve yurt dışındaki turizm hareketliliğini ve turizm sektörünü derinden etkileyecektir. Aşılama hızının artırılması, vaka ve vefat sayısının inişe geçmesi, olumlu gelişmelerin sağlanması, belirsizliği ortadan kaldıracak, sektörün yolunu açacaktır. Her şey yoluna girer olumlu gelişmeler sağlanırsa, uluslararası kısıtlamalar kalkar ve hareketlilik sağlanırsa seyahat edemeyen, tatil yapamayan özellikle Avrupalı turistler kararlarını gözden geçirecektir. Aşının yaygınlaşmasıyla yılın ikinci çeyreğinden sonra tatil talepleri artabilir. Uluslararası gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Yurt içinde olumlu gelişmeler ve turizm hareketliliği sağlanırsa yerli turistin öncelikle Ege Bölgesi'ni, Fethiye'den Marmaris, Bodrum, Didim, Kuşadası, Pamucak, Özdere, Çeşme, Foça, Dikili, Ayvalık ve Asos'a kadar uzanan bölgedeki tesisleri tercih edeceğini düşünüyoruz.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
x
Etik.org.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Çerez Politikamız’da. daha_fazla. Anladım