X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

TURİZMDE 2021’İN YILDIZI EGE OLUCAK

Salgının etkilediği sektörlerin başında gelen turizmde tüm ülkeler gibi Türkiye'de de hesaplar yerli turist üzerine yapılıyor. Ege Bölgesi'ni, kriz dönemlerinde sektörün kurtarıcısı iç turizmde öne çıkaracak pek çok neden var.

Her ne kadar Akdeniz'in ardından iç turizm pastasından en çok pay alan ikinci bölge olsa da Ege'de yerli turiste yönelik önemli hizmet altyapısı mevcut. Geniş alanda farklı destinasyona sahip bölgede, otelin yanı sıra, yazlık ve ev kiralama da yaygın şekilde kullanılıyor.

Pandemiyle ağırlık kazanan, doğa, termal, gastronomi, yayla, tarım, kruvaziyer gibi keşfe dayalı turizm anlayışı, en çok Ege’de karşılık buluyor. Ege, İstanbul'dan sonra en çok lüks uluslararası otel markasına ev sahipliği yapan bölge olarak öne çıkıyor.

Turizm, pandeminin en çok etkilediği sektörlerin başında geliyor. Pek çok sektör aradan geçen bir yılı aşkın süreden bu yana salgınla gelen yeni şartlara alışırken, turizm dünya çapında sancılı sürecini devam ettiriyor. Uluslararası seyahatler ne zaman normale dönecek, geniş kitleler rahat ve kolaylıkla hangi tarihten itibaren yolculuk yapmaya başlayacak halen belli değil. Bu konularda kısa sürede normalleşmeyi bekleyenlerin sayısı da bir hayli az. Haliyle turizme ev sahipliği yapan Türkiye gibi ülkelerde de yabancı turiste ilişkin beklentiler düşük rakamlarda ortaya konuyor. Global arena da da Türkiye'de de tüm gözler iç turizme dönmüş durumda. DÜNYA turizm yazarı Fehmi Köfteoğlu da geçen 29 Ocak tarihli Seyahat Endüstrisi Sayfası'ndaki yazısında 2021'in iç turizmle çıkış yılı olacağına vurgu yapıyordu.

İç turizmden beslenecek ülkeler arasında yer alacak Türkiye'de, bu gelişmeden en çok yararlanacak bölgelerin başında Ege geliyor. Her ne kadar otel turistinde Akdeniz'in gerisinde kalsa da yazlık sayısındaki yüksek oran ve ev kiralama sisteminin yaygın olarak kullanılması Ege'yi bu yılki turist hareketliliğinde daha çok öne çıkaracak.

Türkiye'nin geleneksel iç turizm destinasyonlarını bünyesinde toplayan Ege'ye ilişkin, temsilcilerimiz vasıtası ile bu yönde bir araştırma yaptık. İzmir, Denizli, Afyonkarahisar ve Balıkesir bölge temsilciliklerimizin çalışmasında Ege'nin bu yılki turizm hareketliliğinde aslan payını alacağına önemli oranda vurgu yapılıyor.

Kitle turizmine alternatif

Turizmde 2021 hedeflerini anlatan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Gencer, "Bu yıl hedef ülke genelinde 20 - 25 milyon turist. Ege olarak hedefimiz 5 -5.5 milyon turist ağırlamak. Ege'nin en büyük avantajı, tematik türler olarak sağlık, gastronomi, doğa, kültür turizmi. Buna yeni gelişmekte olan tarım turizmini de ekleyebiliriz. Ege için bir diğer hedef ise turist başına ortalama 650 - 700 dolar olan kişi başı harcamayı bin dolar seviyesine yükseltmek" dedi. Gencer, pandemi öncesi iç turizmdeki hareketliliğe 2021'de ulaşmanın güçlüğüne değinerek, "Beklentimiz 3.5 - 4 milyon yerli turistimizin Ege'yi tercih etmesi" dedi.

Bakanlık belgeli bin 200 tesis

Efes, Didim, Pamukkale, Hiearpolis, Laodikeia, Sart gibi tarihi yerler ve buna ilave olarak Fethiye, Bodrum, Marmaris, Didim, Kuşadası ve Çeşme gibi doğa harikası merkezlere, mavi bayraklı sahillere sahip Ege'de 2019 verilerine göre 4851 Muğla, 262'si İzmir, 137'si Afyonkarahisar, 1051 Balıkesir, 102'si Aydın, 15'er tanesi Kütahya ile Uşak'ta olmak üzere bin 188 bakanlık belgeli konaklama tesisi bulunuyor. Başta Bodrum olmak üzer bölge. Mandarin, Six Senses, Banyan Tree, Curio Bylgari, Rosewood ve Armani gibi lüks uluslararası otel markalarına da ev sahipliği yapıyor.

Bölgemiz fark edilecek

Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ise, pandemi etkisi ile tatil yapabilme imkanı bulan tatilcilerin özellikle butik otellere, villa tipi konaklama tesislerine, izole edilmiş odaları bulunan otellere ilgi gösterdiğini söyledi. İç turizmde Çeşme, Bodrum, Alaçatı, Ayvalık, Datça, Didim gibi yerlerin büyük rağbet göreceğini kaydeden İşler, "Ege, 2021'de yerli ve yabancı turistin gözdesi olacak" dedi.

Pandemi bittiğinde akın olacak

Datça, Fethiye, Göcek, Dalaman bölgesindeki koyların eşi benzeri olmadığını belirten YDA Havalimanı Yatırım ve İşletme A.Ş. Genel Müdürü Cengiz T. Ayaz da, "Burada sıkıntı yatak kapasitesi. Bunu artırdığımızda bölge çok daha iyi noktalara gelir. Pandemi bittiğinde bu bölge çok daha fazla rağbet görecek. Yaz turizmine ilave kışın sağlık turizmi ve spor turizmiyle birlikte bölge inanılmaz potansiyele sahip. Babadağ büyük potansiyel" dedi.

İç turizmde hareket bekliyoruz

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu ise yabancı turist açısından 2020'nin ciddi sıkıntılara neden olduğunu vurgulayarak, 2021'de bölgenin iç turizm odaklı çalışmasının beklendiğini söyledi. Bülbüloğlu, "Marmaris, geçmişten bugüne yerli ve yabancı turistin gözdesi. Bu yıl yerli turistin tercih ettiği noktalar arasında olacağımız kesin" dedi.

Hedef agro köy turizmi

Doğası bozulmamış olan Muğla'nın, pandemi sonrasının yerli ve yabancı turist özelinde gözdesi agro turizmin merkezi konumuna yükseleceğini belirten Dalaman Ortaca ve Köyceğiz Turizm Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, "Pandemiden sonra yerli ve yabancı turistlerin tercihi doğa olacak. Muğla yöresi olarak 2 milyon yerli turist ağırlamayı hedefliyoruz." diye konuştu.

İL İL TURİZM DEĞERLENDİRMESİ

İZMİR

Yerli ve yabancı turistin gözdesi olacak

İzmir, başta Çeşme'den, Foça'ya Urla'dan, Karaburun'a uzanan çok geniş bir kesimde iç turizme hitap ediyor. Bu alanda belki de Türkiye'nin en çok destinasyon sunan kentlerinden biri olarak da tarif edilebilir. Otel tercih eden yerli turistin yanı sıra özellikle yazlıkçı ve ev kiralayan turiste de hizmet eden İzmir'e ilişkin Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Süzer, "İzmir, pandeminin etkisinin hafiflemesiyle 1 milyon ve üstü yerli turist ağırlar" görüşünü paylaşıyor.

AYDIN

Doğa turizmi tutkunlarını bekliyor

Dağlarından yağ, ovalarından bal akan Aydın, sahip olduğu antik kentler, tarihi, kültürel ve doğal değerleriyle Ege Bölgesi'nde keşfedilmeyi bekliyor. 150 km'lik sahil şeridine sahip kentte bakanlık belgeli 109 tesiste 33 bin, belediye belgeli 408 tesiste 29 bin bin olmak üzere toplam 517 tesiste 62 bin yatak kapasitesi bulunuyor. Kruvaziyer turizmin önemli merkezleri arasındaki Kuşadası, pandemi sonrası seferlerin başlayacak olması ile uğrak limanlar arasına girme hedefini ilan ederken, Arapapıştı Kanyonu doğa turizmi tutkunları için yeni keşif rotası olacak.

MUĞLA

Yeni turizm anlayışının gözbebeği olacak

Toplam uzunluğu bin 500 kilometreyi bulan deniz kıyılan ile Türkiye'nin en uzun sahil şeridine sahip kenti Muğla, Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye, Dalaman, Milas, Ortaca, Ula, Köyceğiz başta olmak üzere denizin mavisi ile ormanın yeşilinin birleştiği coğrafyasıyla turizmin her türüne ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 2.5 milyonun üzerinde yabancı turist ağırlamayı hedefleyen kent, pandemi sonrası yerli turistin de gözdesi konumunda.

DENİZLİ

Alternatif arayan turistleri bekliyor

Pamukkale'nin turizmde lokomotif olduğu Denizli, Leodikya antik kenti ile tarih meraklılarına, Güney ve Sakızcılar Şelalesi, İnceğiz Kanyonu, Kaklık ve Keloğlan Mağarası, Çal Kısık Kanyonu, Işıklı ve Yayla Gölü Buldan Evleri, Teleferik ve Bağbaşı Yaylası, Çameli Taş Konakları'yla doğa turizmine Sarayköy Kaplıcaları ve Karahayıt termal tesisleriyle sağlık turizmine ev sahipliği yapıyor.

BALIKESİR

Termal kaynak ve tarihe agro turizmi ekleyecek

22 mavi bayraklı plajı ile Marmara ve Ege Denizlerinde 291 km kıyısı bulunan Balıkesir'de Ayvalık, Burhaniye, Edremit yaz turizminde ilin cazibe merkezleri konumunda. Kırmızı mercanlarıyla Ayvalık, Türkiye'nin en önemli dalış noktalarından biri olurken Körfez'in kendine özgü aromasına sahip zeytinyağı, dünyaca tanınıyor. Termal kaynakları, tarihi yapıları, kültürel zenginliği ile kent, gastronomi ve agro turizm potansiyelini harekete geçirerek pandemi sonrasının gözbebeği destinasyonları arasına girmeyi hedefliyor.

AFYON

Deniz dışında arayışı olanlara hitap ediyor

Binlerce yıllık medeniyetlerin kültür ve sanatını yansıtan arkeolojik kalıntılarıyla, asırlık yapılarıyla, milyonlarca yılda oluşmuş mağaralarıyla, termal zenginlik ve tabiat güzellikleriyle, ören yerleriyle yüzyıllardır alın teri ve göz nuru ile süre gelen el sanatlarıyla, peri bacalarıyla, açık hava tapınaklarıyla ve mutfağıyla Afyonkarahisar, "deniz dışında" aranan pek çok tarihî ve tabiî güzellikleriyle 1 milyon yerli ve yabancı turist ağırlamayı hedefliyor.

KÜTAHYA

Kuruluş ve kurtuluşun kenti

7000 yıllık tarihi geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, kuruluşun ve kurtuluşun şehri Kütahya, tarihi zenginliği ile bir açık hava müzesi kimliği ile kültür turlarının gözdesi olacak.

UŞAK

Yayla turizminde markalaşma hedefi

Yayla turizmi ile anlam bulan, agro turizm potansiyeli ile öne çıkan Uşak, müthiş eko turizm zenginliği ili dikkat çekiyor. Karun hazinelerine ev sahipliği yapan tarihi geçmişi Ulubey kanyonları, Kayaağıl Vadisi gibi doğal güzellikleriyle Uşak pandemi sonrasının kamp ve karavan turizm potansiyelinde adından sıkça söz ettirmeyi hedefliyor.

MANİSA

Çevreciliğin simgesi Manisa Tarzanı'nın değerleri yaşıyor

Zirai, ticari ve sanayi gelişmişliğinin yanında gözlerden kaçan tarihi ve turistlik değerleriyle Manisa, Alaşehir'den Salihli'ye Kula'dan Akhisar, Soma, Turgutlu'ya kadar pandemi sonrasının doğayı, tarihi, geleneksel yaşamı bir arada görmek isteyenler için ideal şehri olarak öne çıkacak. 120 tür bitki çeşidinin görülebileceği dağcılık, kampçılık ve doğa yürüyüşlerine ev sahipliği yapan Spil Dağı yerli turistin gözdesi olurken Manisa'nın simgesi çevreciliğin önderi "Manisa Tarzanı" da pandemi sonrası yeni turizm anlayışında kentin neden turistler için cazibe merkezi olacağını simgeliyor.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
x
Etik.org.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Çerez Politikamız’da. daha_fazla. Anladım