X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Çanakkale Köprüsü Turist Getirecek

Açılınca Turist Yağacak

Mart ayında faaliyete geçmesi planlanan Çanakkale Köprüsü'nün açılmasıyla birlikte, İzmir'in ulaşım anlamında avantajlı bir konuma geleceğini ve kente Orta Avrupa ülkelerinden de ciddi sayıda turist geleceğini belirten ETİK Başkanı İşler, kente gelen turist sayısının 5 milyona çıkabileceğini söyledi.

Pandemi süresince tüm Türkiye'de olduğu gibi turizm hedeflerinin gerisinde kalan İzmir, 2022 yılından umutlu. Yeni sezonda 3 milyona yakın turist ağırlamayı bekleyen İzmir, mart ayında faaliyete geçmesi planlanan Çanakkale Köprüsü'nün açılmasıyla birlikte, yerli ve yabancı turist sayısını neredeyse ikiye katlamayı hedefliyor.

Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, köprünün açılmasıyla beraber iç pazarda İstanbul, Bursa, Tekirdağ ve Edirne'nin yanı sıra Orta Avrupa ülkelerinden de İzmir'e ciddi sayıda turist akışı olacağını ve böylece İzmir'in turist sayısını ikiye katlayabileceğini söyledi.

Turist sayısı katlanacak

İzmir'in 2022 yılında 2-5-3 milyon civarı bir turist beklediğini belirten ETİK Başkanı İşler, "İzmir'in bundan sonra şansı daha çok artacak çünkü hepimizin bildiği gibi 2022'nin Mart ayında Çanakkale Köprüsü'nün açılışı yapılacak. Çanakkale Köprüsü'nün yapılmasının çok büyük önemi iç ve dış pazarda şuradan kaynaklanıyor. Birincisi, sadece şu anda Osmangazi Köprüsü'nden dolayı Bursa'daki otoban yapıldı. Özellikle Ege Bölgesi'ne oradan 25 milyona yaklaşan nüfusuyla İstanbul ve Bursa ciddi bir portföy oluşturdu. Bu farkı özellikle biz pandemide çok yaşadık. Otobanın yapılmasıyla, İstanbul'un Ege Bölgesi'ni, özellikle içi pazar ağırlıklı olarak nasıl beslediğini açık ve net gördük" dedi.

Otobanın dışında, Çanakkale Köprüsü'nün açılmasıyla birlikte İstanbul nüfusunun, Tekirdağ, Edime ve Çanakkale'nin yanı sıra Avrupa yakası ve Orta Avrupa ülkelerinden de, İzmir ile Ege'ye ciddi turist akışı olacağını öngördüklerini belirten İşler "Çanakkale Köprüsü, Orta Avrupa dediğimiz, Bulgaristan, Romanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerin ve hemen arka taraftaki Balkanların Ege Bölgesi'ne ulaşımını, uçaktan daha kısa ve avantajlı hale getirmiştir. Köprü yapıldığı zaman bu bölgeler ciddi bir avantaj sağlayacak ulaşım saati ve mesafesi açısından.

Bu da Ege Bölgesi'ni ulaşılabilir olmasından dolayı daha cazip hale getirecek. Bu açıdan açık ve net söylemek gerekirse, bu köprünün yapılmasıyla İzmir için hedef belirlediğimiz 2,5 milyon turist sayısının, çok kısa zamanda nüfusu kadar diye tabir ettiğimiz 4-5 milyonlara kadar gelmesi mümkündür, mümkün olacaktır. Çünkü bu köprünün yapılması, uçuşların artması, pandeminin kalkmasıyla, İzmir'in güzel bir ürün olması sebebiyle de hak ettiği yere geleceğine inanıyoruz" diye konuştu.

Payımız artacak

İzmir'in 2021 yılında 1 milyona yerli ve yabancı turist ağırladığını söyleyen İşler, "İzmir'in 2022 hedefi, 2019 ayarları olan 2,5-3 milyon bandında turist alması olacaktır. İzmir şu anda daha çok iç pazar ağırlıklı çalışıyor. Çanakkale Köprüsü'nün açılmasıyla Orta Avrupa'dan da turist alacak olan İzmir, ileride bu konuda bir Çeşme Projesi yapılırsa turizm pastasından daha fazla pay alacaktır. Bunu hep birlikte bekleyip göreceğiz diye konuştu.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
x
Etik.org.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Çerez Politikamız’da. daha_fazla. Anladım