Açık tesis sayısında İzmir başı çekti

Pandeminin getirdiği ekonomik zorluklar nedeniyle başta Antalya olmak üzere birçok tatil bölgesinde oteller kapalı kalırken, İzmir'de şehir içi oteller ve resortlarda açılma oranı % 90'a ulaştı.

Pandemi sürecinden en olumsuz etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Uzun bir süre turistlerin ülkeye gelmemesi, rezervasyon iptalleri ve buna bağlı gelişen borçlar nedeniyle zora giren sektör, haziran ayıyla yeniden normalleşmeye başlanması, sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından otellerde Kovid 19 tedbirlerinin alınmasını sağlayan 'Güvenli Otel Sertifika' uygulamasıyla birlikte yeniden bir ivme yakaladı. Fakat tüm bunlara karşın çok sayıda otel bu sene kapılarını açamadı. Gerek pandemi döneminde oluşan ekonomik zararlar, gerekse de işletme borçları buna müsaade etmedi. Bu dönemde yüzde 40'la en fazla tesisin kapalı kaldığı tatil bölgesi Antalya olurken, İzmir yüzde 90 açılma oranıyla bu dönemde otellerin en fazla açıldığı il olmasıyla dikkat çekti.

Tüm Ege'ye yayıldı

Pandemi döneminde en çok otelin açıldığı bölgenin Ege Bölgesi olduğu bilgisini veren ETİK Başkanı Mehmet İşler, "Çeşme'de hemen hemen yüzde 90'ı açtı, Gümüldür-Seferihisar bölgesinde yüzde 70 civarında açıldı, Pamucak bölgesinde yüzde 80-90 civarında açıldı, Foça-Ayvalık bölgesinde yüzde 80-90 açıldı, Marmaris-Fethiye ve Bodrum'da yine yüzde 80 tesisler açıldı. Asıl Antalya'da tesis açılma oranı yüzde 60'larda oldu, yüzde 40'ı kapalı kaldı. Tüm Ege Bölgesinde oteller yüzde 70-80 açtı. İzmir'de ise şehir içi oteller ve resortlar ile yüzde 80-90'ı aşmış oldu" şeklinde konuştu.

16 milyon turist çok büyük başarı

Sene başında 50 milyon turist hedefi koyduklarını fakat şu anda 16 milyon turist hedefi yakalanabilirse bunu başarı olarak göreceklerini dile getiren İşler, "16 milyon turist, 11 milyar dolar girdi elde edebilirsek, pandemiye rağmen turizm sektöründen ciddi bir para kazanacak Türkiye. Birçok sektörün dibe vurduğu, birçok ülkede turizmin hiçbir gelir kalemi olarak kaydedilmediği yerde, Türkiye en kötü şartlarda bile 16 milyon turist, 11 milyar dolar girdi bekliyor. Tabi bu hedef sene başında 50 milyon turist, takribi olarak da 36 milyar dolardı. Ama ne olursa olsun bu kriz ortamında 16 milyon turist ve 11 milyar dolar girdi büyük bir başarıdır. Hemen hemen rakiplerimizin başaramadığı bir durum. Bu başarıyla, Türk turizmi burada artık kırılganlık eşiğini aşmış, endüstri olarak var olan bir sektör olduğunu ispatlıyor" dedi.

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
antalya escort