Egeli turizmci umudunu dış uçuşlara bağIadı

HAZİRANDA TURİST SAYISI YÜZDE 87 GERİLEDİ

EGELİ TURİZMCİ UMUDUNU DIŞ UÇUŞLARA BAĞLADI

Salgının ülke ve bölge turizmine olumsuz etkisi Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliğimin (ETİK) haziran ayı yönetim raporuna da yansıdı. Gelen turist sayısı 2019 yılına göre yüzde 87 gerilerken, turizmciler umutlarını ağustos ayında açılmasını bekledikleri dış uçuşlara bağladılar.

ETİK: in özel yönetim raporuna göre, İzmir'e Haziran 2020'de gelen toplam yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 91, vatandaş ziyaretçi sayısında yüzde 78 azaldı.

İzmir turizmi 2020 yılının Haziran ayında 15 bin 270'i yabancı, 19 bin 594 u vatandaş olmak üzere toplam 34 bin 864 ziyaretçi aldı. Haziran ayında İzmir'e en çok turist gönderen on ülke Almanya, Hollanda, Belçika, İsviçre, Fransa, Avusturya, İsveç, Bulgaristan, İngiltere ve Danimarka olarak sıralandı. İzmir'e yabancı ziyaretçilerin yüzde 98'i hava yoluyla, yüzde 2'si deniz yoluyla geldi.

ETİK Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Haziran ayında İzmir'e geçen yılın yüzde 10'u kadar yabancı ziyaretçi geldiğini, vatandaş ziyaretçi sayısının da geçen yıla göre yüzde 21 düzeyinde kaldığını belirterek. Önümüzdeki ay yurt dışı pazarların hareketlenmesini beklediklerini söyledi. Pandemisi sürecinde uçuş iptalleri ve seyahat kısıtlamalarının devam etmesinin başta konaklama olmak üzere tüm turizm sektörünü zora soktuğunu anlatan Mehmet İşler, şu görüşleri dile getirdi: "Konaklama sektörü bu süreçte boş durmadı, güvenli turizm kriterlerini sağlama konusunda üzerine düşeni yaptı, yapmaya da devam ediyor."

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!