“Fuarlar, İzmir Ekonomisini hareketlendiriyor, iptal edilmesin”

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı Bülent Süzer, Ticaret Bakanlığı tarafından serbest bırakılan fuarların il valilikleri kanalıyla iptaline anlam veremediklerini söyledi. Fuarların şehir ekonomisine, sektörlere hareket kazandırdığını belirten Süzer, "Şehir otellerini iç turizm ayakta tuttu. İzmir'in bir diğer avantajı ise devam eden yatırımlarla ilgili hareketlilik oldu. Endişemiz, pandemide ikinci dalga tehdidi" dedi.

"2021 fuar takvimleri ilan edildi"

Ekimde planlanan Olivtech Zeytin ve Zeytinyağı Fuarı'nın hemen ardından Travel Turkey Fuarı'nın yapılmasının beklendiğini kaydeden Süzer, "Fuarlar, konaklamadan ulaşıma, yeme içmeden hediyelik eşyaya kadar birçok sektörü hareketlendiriyor. AVM'ler açık, konserlere izin var. Ticaret Bakanı, 1 Eylül sonrası fuarların düzenlenebileceği ilan etti ama Uşak Tarım Fuarı'nda olduğu gibi valilikler fuarları iptal ediyor. Zeytin ve Zeytinyağı ile Travel Turkey 2020'nin akıbetini bilmiyoruz. 2021'in başında ayakkabı, mobilya, tarım, gelinlik ve mermer fuarının takvimi ilan edilmiş durumda. Umarız pandemi belirlenen sınırlar içinde kalır ve fuarlar gerçekleşir" diye konuştu.

Şehir hastanesi başta olmak üzere İzmir'de devam eden altyapı, inşaat ve sanayi yatırımlarının kent içi konaklamayı olumlu etkilediğini aktaran Süzer, kısa çalışma ödeneğinin sektöre can suyu verdiğini, bu uygulamanın yılsonuna kadar devamını beklediklerini söyledi. Süzer, "KDV indirimi, konaklama vergisi istisnaları 31 Aralık'ta sona erecek. Beklentimiz her iki uygulamanın da 2021'in ilk altı ayını kapsayacak şekilde devam etmesi. Sektör, alınacak kararları bekliyor" dedi.

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
antalya escort