‘Güvenli Otel’ler sezonu kurtardı

Haziran ayında başlanan 'Güvenli Otel Sertifikası' uygulamasının, turizm sektörüne olumlu yansıdığını ve çok sayıda turistin bu nedenle Türkiye'yi tercih ettiğini belirten ETİK Başkanı Mehmet İşler, "Eğer pandemi tedbirleri alınmamış olsaydı, çok daha vahim sonuçlarla karşılaşabilirdik" dedi.

Sezona 50 milyon turist ve 36 milyar dolar gelir hedefiyle giren, Kovid 19 pandemisiyle tüm hedefleri alt üst olan turizm sektörü, haziran ayında başlanan 'Güvenli Otel Sertifikası' uygulamasıyla yaralarını bir nebze de olsa sarmayı başardı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy öncülüğünde başlatılan uygulamayla, otellerde Kovid 19 tedbirleri şıklaştırılırken, alman yoğun önlemler, yurt dışından çok sayıda turistin Türkiye'yi tercih etmesine sebep oldu.

Tedbirler işe yaradı

'Eğer pandemi tedbirleri alınmamış olsaydı, durum çok daha vahim olabilirdi' diyen Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, "Zaten Sağlık Bakanı da açıkladı, 'Turizm destinasyon merkezlerinde, çok fazla yoğunluk ve hareketlilik olmasına rağmen bu yoğunluğa paralel olarak buradaki Kovid 19 artışı aynı oranda olmadı' dedi. Bunun en büyük sebebi özellikle otellerde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un çıkarttığı 'Güvenli Otel' sertifikasının bağımsız denetim şirketleri tarafından sıkı sıkıya uygulanması oldu. Gizli müşteriyle denetlemeleri, İçişleri Bakanlığı'nın yapmış olduğu teftişler, yerel yönetimlerin yapmış olduğu teftişler, Sağlık Bakanlığı'nın yapmış olduğu teftişler sahada bir baskıyı getirdi. O da Kovid 19 tedbirlerinin hiçbir esnekliğe izin vermeden sürdürülebilir bir şekilde yürütülmesine olanak sağladı" dedi. Yurt dışı kapıları açıldığı zaman yurtdışından Türkiye'ye gelen yabancıların, Türkiye'nin turizmde rakibi olan diğer Avrupa ülkelerinde Türkiye'deki kadar sıkı tedbirler alınmadığını gördüğünü dile getiren İşler, "Avrupa'nın diğer ülkelerinde, turizm rakiplerimiz olan diğer ülkelerde bu tedbirlerin bu kadar sıkı alınmadığını gördüler. Buradan da Türkiye için çok güzel bir çıktı oldu. Yunanistan'da bu kadar sıkı tedbirler yok. İspanya zaten kapatmıştı, İtalya zaten sıkıntılıydı. Türkiye burada da bir puan aldı ve birden bire Türkiye'ye bu konuda bir ilgi arttı. Tabi ilgi artarken de önemli olan burada riski azaltmaktı ve riski de azaltmış olduk. Türkiye'ye bu pozitif yansıdı. Türkiye bu süreci doğru yönettiği için de yurt dışından ithal ettiği turisti ya da döviz kazandırıcı hizmetleri devam ederek artırdı" diye konuştu.

"Sektör, zarardan kar etti"

Otellerde alınan Kovid 19 tedbirlerinin temmuz ve ağustos aylarında sektöre bir nebze de olsa nefes aldırdığını söyleyen İşler, "Eylülde de bu devam ediyor. Hem Muğla'da hem Antalya'da hem İzmir'de, özellikle de resortlarda 'kum-deniz-güneş' pazarında güvenli otel sertifikasının getirmiş olduğu avantajı kullandık. Ama bunlar sadece bir yılı kurtarmak için yeterli mi? Değil. Ama bunlar olmamış olsaydı çok daha vahim sonuçlarla karşılaşabilirdik. Çünkü sektörün kredileri var ödemesi gereken. Elektriği var, suyu var ve yetiştirilmiş kalifiye elemanını koruması var. Bunları kaybederse 2021 yılına başlarken çok büyük zorluklar çekecekti. Geniş bahçe alanlar var. Bu geniş bahçe alanların aynı şekilde korunması var. Bu korunmasının tekrardan maliyetleri çok yüksek olabilirdi. Sektör, hiç olmazsa, ekimi de sayarsak bu 4 aylık sürede zarardan kar etti. Kazanmadılar ama daha fazla yapacakları zarardan kar ettiler diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

'2020'den daha iyi olacak'

Bütün hedeflerinin şu anda 2021 Nisan-Mayıs ayları olduğunu belirten İşler, "Pandeminin şu anda ikinci dalgasını yaşıyoruz. Buna rağmen Türkiye'ye yine turist akın akın geliyor. Sonuç itibariyle 2021 yılında biz, 2020'den daha iyi, 2019'dan da daha aşağıda bir yerlerde bitireceğiz diye düşünüyoruz. 2020'nin sonuçları 2021'i de etkileyecek gibi gözüküyor. Aşı bulunamadığından dolayı, bu bulaşıcı salgının da hala 2021'de de devam edip son tüketici olan müşterilerin üzerinde etkisi olacağına inanıyoruz. Ama benim şahsi kanaatim odur ki, sektör olarak biz mayıs ayından sonra bir hareketlilik bekliyoruz ve yine yaz aylarında, önümüzdeki sene 2021'de bu seneden daha iyi bir sonuç bekliyoruz. Kısacası 2021, 2020'den daha iyi, 2019'dan biraz daha aşağıda olacak. En zoru ve en kötüyü geride bıraktık. Bundan sonra önümüz daha net görülebilir bir durumda. Bunun için de sektörün finans desteğine ihtiyacı var. Acil ve öncelikli sektör olarak, kış aylarında bu sektöre birtakım desteklemelerin gelmesi şart. Özellikle finans kaynakları yaratmakta, mevcut istihdamı korumada ve 2021 Mayıs'ına kadar gemiyi yüzdürebilecek can suyunun sektöre sağlanması gerekmektedir ki, 2021 yılında bu sektör daha fazla turist ve döviz getirsin" dedi.

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
antalya escort