İngiliz Turistler Ege’ye Akın Etti

Pandemi nedeniyle global turizm çöktü. Birçok ülke sınır kapılarını kapattı, İngiliz turistler rotasını salgınla mücadelede etkin rol oynayan Türkiye'ye çevirdi. Ege kıyıları, doldu taştı.

ETKİN MÜCADELENİN MEYVESİ

KORONA VİRÜS (Kovid-19) salgını, sağlığın yanı sıra turizmi de vurdu. Turizm sezonu yaz aylarına denk gelen pandemi sebebiyle durgun geçti. Pandemiyle etkin mücadele eden Türkiye, İngiliz turistlerin gözdesi oldu. İngilizler, sonbaharda rotasını Ege kıyılarına çevirdi.

EN AZ TÜRKİYE ETKİLENDİ

TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, "Tüm dünyanın yaşadığı sıkıntıdan Türkiye, en az etkilenen ülkelerin başında geliyor. Sağlık altyapımız ve etkin mücadele sayesinde İngilizler, sonbahar tatilleri için Türkiye'yi tercih ediyor. Ege'de yoğunluk yaşanıyor" dedi.

İNGİLİZLER SONBAHAR’DA TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDİYOR

Pandemi nedeniyle global turizm durma noktasına geldi. İspanya, sınırlarını kapatınca İngilizler, rotasını Kovid-19'daki başarılı mücadele nedeniyle Türkiye'ye çevirdi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgını sağlığın yanı sıra turizmi de vurdu, pandemiden en çok global turizm etkilendi. Koronavirüsle mücadele sürecinin iyi yönetilmesi nedeniyle yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya devam eden Türk turizmcilerin yüzü Ege Bölgesi'nde devam eden hareketlilik nedeniyle gülüyor. İspanya'nın sınırlarını kapatması nedeniyle İngilizler, Kovid-19 ile etkin mücadele ve sağlık alt yapısının iyi olması nedeniyle sonbahar tatillerini Türkiye'de yapıyor.

‘AZ ETKİLENDİK’

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler. Avrupa'da Kovid-19 vakalarının artmasının, İngiliz turistlerin sonbahar tatil tercihlerini Türkiye'ye kaydırdığını söyledi. İşler, Kovid-19'dan etkilenen sektörlerin başında gelen turizmde, salgına rağmen yerli ve yabancı misafirlerin ağırlanmaya devam edildiğini, Akdeniz ve Ege kıyılarında hareketliliğin sonbaharda da sürdüğünü belirtti. Tüm olumsuzluklara rağmen sektörün içinden gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un süreci çok iyi yönettiğini ifade eden İşler, tüm dünyanın yaşadığı sıkıntıdan Türkiye'nin en az etkilenen ülkelerin başında geldiğini ifade etti. Salgında bazı otellerin "iş yapılmaz" kaygısıyla açılmadığını anımsatan İşler, açan otellerin ise kazandığını dile getirdi.

BEKLENTİNİN ÜZERİNDE

Başta Rusya olmak üzere birçok ülkeden misafir ağırlayan Türkiye'de sezonun son aylarının beklenenden daha iyi yaşandığını bildiren İşler, Türkiye'nin bu yıl 16 milyon turist ve 11 milyar dolar gelir hedefinin bulunduğunu, buna doğru emin adımlarla gidildiğini aktardı. İşler, Akdeniz çanağındaki rakip ülkelerde durumun daha kötü gözlendiğine işaret ederek, bunun sadece turizm değil sağlık altyapısıyla da ilgili olduğuna dikkati çekti. Binlerce Rus turistin Antalya'ya tatil için geldiğini, gelmeye de devam edeceğini anlatan İşler, "Bu senenin sürpriz ülkelerinden biri İngiltere. İngiliz turistlerin İspanya'ya karşı çok büyük bir ilgisi vardı. İspanya sınırlarını kapattı. Sağlık altyapısı ve hükümetin kararından dolayı ciddi hatalar yaptılar. Vaka sayılarının artmasının bir türlü önüne geçemediler" dedi. İspanya, İtalya, Hırvatistan'a gidemeyen turistlerin Yunanistan ile Türkiye'yi kıyasladığını dile getirerek, "Yunanistan'ın sağlık altyapısının iyi olmaması ve Türkiye'nin çok iyi olması turistlerin tercihini buraya kaydırdı. Bunların başında İngilizler geliyor. Şu anda İngilizler, İspanya'nın kendini kapatmasıyla rotasını Türkiye'ye çevirdi. Bunun en büyük sebebi pandemi sürecinin iyi yönetilmesi ve sağlık altyapımızın güçlü olması" diye konuştu.

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
antalya escort