İzmir Turizminde Bayram Bereketi

OTELLERDEKİ DOLULUK ORANI YÜZDE 80'E ULAŞTI

ETİK Başkanı Mehmet İşler; pandemi sonrası yeni normalde İzmir'in turizm ilçelerinde bulunan otellerin yüzde 80 doluluk oranına ulaştığını, ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir ise Çeşme'nin eski günlerini aratmadığını söyledi.

Ege Turizm İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkam Mehmet İşler, pandemi sürecinde vatandaşların evde kalmaktan sıkıldığını ve tatili özlediğini söyledi. 3 ay kapalı kalarak zor zamanlar geçiren otellerin yeni normalle birlikte doluluk oranının yüzde 80'lerde seyrettiğini ifade eden İşler, "Çeşme'deki otellerin yüzde 80'i açık, yüzde 20'si kapalı durumda bulunuyor. Açan otellerimizdeki doluluk oranı ise yüzde 70-80 civarında seyrediyor. Açan otellerimiz mutlu ve kazanıyor, açmayan otellerimiz ise kısa çalışma ödeneğinden faydalandı. Otellerimiz şu an gün satıyor, ay veya sezon satmıyor. Yani gün gün satılarak gidiyor. 15 günlük, 1 aylık satışlar yok, yakın tarihler satılıyor" dedi.

"GÜVENLİ TURİZM"

Vatandaşlar tarafından Güvenli Turizm Sertifikası alan otellerin daha çok tercih edildiğine dikkat çeken İşler, "Otellerimizdeki yüzde 80'e varan doluluk oranı Kovid-19 pand emişi sonrası vatandaşımızın sıkılmış, evde kalmaktan bıkmış, tatili özlemiş olduğunu gösteriyor.

Otellerimiz güvenli turizm sertifikası aldıktan sonra otellerimize olan güven arttı. Vatandaşlarımız da güvenli buldukları bu sertifikaya sahip tesislere tatile gidiyor. Çeşme'nin yanı sıra Foça ve Giimüldiir'de de doluluklar yüzde 80 civarında seyrediyor. Şehir içinde otel kullanımı yazlık alanlara göre daha düşük yani yüzde 40 civarında" dedi.

İzmir'in turistik ilçelerinde tatil fiyatlarının makul olduğunu söyleyen İşler, "Otel fiyatları geçen yılın fiyatlarıyla paralel gidiyor. Bazı işletmelerimizde geçen yıla göre yüzde 10-15 civarında bir artış söz konusu oldu. Yiyecek maliyetleri ve hijyen maliyetleri artmış olmasına rağmen bu artış fiyatlara yansımadı. Hatta birçok tesis de gelen misafirini memnun etmek adına geçen senenin fiyatlarından satış yapıyor. Her şey dahil kişi başı 500-1200 TL arasında satış yapılıyor. Uç noktalar da var ama orta ölçekli iyi bir tatilin fiyatı vermiş olduğum fiyat aralıklarında gerçekleşiyor" dedi.

"YÜZDE 100'E YAKIN"

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir de, bayram tatili öncesi otellere yüksek bir talep olduğunun altını çizerek, "Normalleşme süreciyle birlikte Çeşme otelcileri olarak ciddi bir çalışma yaptık. Bu çalışmalarımızın meyvesini hafta sonları topluyoruz. Hafta sonları doluluk oranımız yüzde yüze yakın. Hafta içleri biraz boşluğumuz vardı. Hafta içi doluluk oranlarımız da son günlerde yüzde 50'nin üzerine çıkmaya başladı. Bayram tatiliyle birlikte, Çeşme'deki doluluk oranları eski günlerine kavuşacak gibi gözüküyor. Şu anda çok yüksek bir talep var. Otellerin neredeyse yüzde 60-70'i dolmuş durumda. 1-2 gün içinde yüzde yüz doluluğa ulaşmış oluruz" dedi.

"YERLİ TURİSTE YATIRIM"

Turizmde bayramdan sonraki sürecin de çok önemli olduğunu vurgulayan Demir, "Gurbetçilerimiz yavaş yavaş gelmeye başladı. Uçakla gelen var, kendi aracıyla gelen var. Avrupa Birliği'nin birtakım baskılarına rağmen, gurbetçilerimizin gelme arzusu zirve yapmış durumda. Ağustos ayında onların da gelişiyle birlikte moral bulacağımızı düşünüyorum. Antalya'da, Marmaris'te otellerin yüzde 60-70'i kapalıyken, Çeşme'deki otellerin neredeyse tamamı açık durumda. Çeşme, uzun yıllardır yerli turiste yatırım yapan, yerli turisti bağrına basan bir destinasyon. Dolayısıyla iç piyasanın kalbinin attığı bir nokta. Bütün otellerimiz, restoranlarımız koronavirüs önlemlerine uyarak hizmetini sürdürüyor. Bu yıl yazlıkçı nüfus, geçmiş yıllara göre yüzde 50 arttı. Çeşme'nin turizmdeki hareketliliği eski günlerini aratmayacak bir noktaya geldi" diye konuştu.

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!