Virüs otellerde değil, plajlarda!

Güvenli turizm ile otellerin güvenli olduğuna işaret eden turizm sektörü temsilcileri, denetimin eksik olduğu kalabalık plajlar ve toplu alanlarda sıkıntı olduğuna dikkat çekti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Güvenli Turizm Sertifikasyon programı ile turizm sektöründe yaşanması muhtemel krizi iyi yönettiğine dikkat çeken Destination İzmir Başkanı, ETİK Başkan yardımcısı ve SKAL üyesi Bülent Tercan, "Otellerimiz hastaneler kadar hijyen, denetim altında. Asıl sorun halka açık yerlerin kontrol altına alınamamasında. Yerel yönetimler daha dikkatli olmalı" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Kovid-19 pandemisi döneminde aldığı önlemlerin başarıyla uygulandığını kaydeden Destination İzmir Başkanı Tercan, "Bakanlığın hayata geçirdiği Güvenli Turizm Sertifikasyon programı çok yerinde bir uygulama oldu ve zamanlaması da mükemmeldi.

Turizm gelirleri milli bir meseledir. Bakanlığın tedbirleri, özellikle yurt dışından gelecek turistler ve zincirin devamında ülke gelirlerin artması açısından çok önemliydi. Bu konuda eksiğimiz yok. Ancak denetleme yetkisi belediyelerde olan halk plajlarında, halka açık alanlarda aynı özen gösterilmedi, sözde önlemler oldu. Her geçen gün artan koronavirüs vaka sayıları da bunun bir göstergesi" diye konuştu.

'SEZON DAHA BİTMEDİ'

Halka açık alanlarda yeterli denetimlerin yapılmamasının toplum sağlığını doğrudan etkilediğini hatırlatan Tercan, 'Belediyeler Halk plajlarını, kafeleri, restaurantları pazar yerlerini, Turizm Bakanlığı Güvenli Turizm Sertifikasyonu kadar titizlikle uygulamalı, denetlemeli. Turizm sezonu kasım ortasına kadar sürecektir. Ciddiyetle ele alman önlemlere ihtiyaç var. Hiç kimse sezon bitti havasına girmemeli. Yerel yönetimlerin görev sahası içindeki alanlara yönelik daha etkin denetimler yapmaya çağıran Tercan, şunları kaydetti: "Otellerde, plajlarda, pazarlarda, kafelerde, meydanlarda, sahil yürüyüş alanlarında ciddiyet içinde tedbirlerini almaya devam etmeli. Yurt dışından gelen turistten elde edilen gelirler ülkemiz için hayati önem taşıyor. Bu açıdan otellerimiz üzerine düşeni yaptı. Ancak toplum sağlığının korunması açısından da yerel yönetimlerimizi daha etkin denetimler yapmaya davet ediyoruz."

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
antalya escort