Yaşar Eyice’nin Dünyasından Gündeme Dair

Yazıma Gazi Mustafa Kemal Atatürk'le başlamak istiyorum... Vefatından bir yıl önce Atatürk, Yüksek Ticaret Mektebi'ne bir ziyaretinde, etrafında toplanan gençlere, 'Bu milletin ve memleketin şah ve şerefle medeni dünya milletleri arasında yaşayabilmesi için lazım gelen her şeyi yazan, düşünen ve hayatını bu uğurda feda eden şair kimdir?' diye sorar... Tahminleri beğenmediği anlaşılan Mustafa Kemal Atatürk üç kere üst üste 'Fikret be çocuklar!' der... Kimdir bu Fikret? Söyleyeyim:24 Aralık 1867'de doğan sadece 48 yıl yaşayan, fikirleriyle Türk Devriminin motivasyonu olmuş, şair, yazar, ressam ve düşünür Tevfik Fikret'tir... Çoğu kişiye sorun bakın, onu 'yazar' ya da 'şair' olarak tanıyordur. Ama o, aslında çok sayıda resimler ve Atatürk dahil çok devrimciyi etkilemiş fikirler bırakmıştı. Bir gün Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Muassır medeniyetler' hedefinin ardında, 'Fikri Hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller' idealinin ardında da Fikret'in ileri öncülüğü olduğu birçok kişi tarafından belirtilmiştir. Söylenen şudur; İmparatorluk Sultani'yi, Sultani Fikret'i, Fikret YAŞAR EYİCENİN DÜNYASINDAN Mustafa Kemal'i, Mustafa Kemal Atatürk de yeni devleti, yani Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu... Herhalde bu konuyu İzmir'de bilen çok önemli isimler de vardır. İçimden geldi, bunları yazmak istedim.

Dün lider durumunda olanlara bir hatırlatma yapmış, 'Aman ha, bir firmamız hiç yoktan bir nedenle kepenk indirirse tekrar kilidini açması olanak dışıdır' demiştim... Diyelim ki, işi inada bindirdiniz, ülkemizin gurur abidesi olan Kuşadası Kısmet Otel'i kapatmayı başardınız! Bundan kimin kazancı olur? Ama başta devletimiz olmak üzere kapısından tutun resepsiyon memuruna, aşçısından tutun da bahçıvanına kadar o kadar insanımız ekmeksiz kalacak... Esnafı saymıyorum... Bütün dünya turizmcileri, otelleri, seyahat acenteleri kurtarmak için çareler ararken, biz pandemi döneminde, bir önemli otelimizin 'sudan bir nedenle' kapanmasına yol açıyoruz... Belki Kısmet gibi başka kısmetsiz otellerimiz, şirketlerimiz, işyerlerimiz de vardır... Henüz bir inceleme yapmadım... Bu kadarı olamaz.

Size bu arada bir iki gelişmeden söz edeyim: ETİK Başkanı Mehmet İşler, otelleri zan altında bırakan tatil operatörüne tepki gösterdi, 'Kimse turizmimizi, tesislerimizi lekelemesin!' dedi. Egeli turizmciler, tatil operatörü kuruluşun alacak/borç ilişkisi oldukları bazı konaklama tesislerinde koronavirüs bulunduğunu belirterek zan altında bırakmasına tepki gösterdi.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, 'Çok sık denetlenen otellerimizde virüs yok. Olsa bakanlık kapatır zaten. Kimse ticari çıkarları için konaklama tesislerini, turizm sektörünü lekelemesin' dedi. İşte bizim halimizin özeti bu; Benim sözünü ettiğim otel ile bir sorun yok ama, Selçuk Pamucak ve Kuşadası yöresinde hizmet veren bazı konaklama tesislerinin yöneticilerinden alacak/borç ilişkisi oldukları bir tatil operatörü kuruluşa ilişkin şikayetler aldıklarını anlatan Mehmet İşler, dile getirilen konuların konaklama tesislerini zan altında bırakmayı hedeflediğini söyledi. Bu konuyu da ileride daha geniş ele alacağım...

ETİK Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, hukuki girişimin ötesinde konunun bakanlık, ilgili kurum ve kuruluşlarca incelenerek araştırılmasını, ilgili tatil operatörü kuruluş ve elemanları hakkında gerekli işlemin yapılmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Almanlardan Ruslara, 'Kurtar bizi!' Devletin sağladığı desteklere rağmen mali sıkıntıyı aşamayan TUI için bir yandan kamulaştırılması çağrısı yapılırken bir yandan da grubun dörtte birine sahip olan Rus işadamı Alexei Mordashov'a sermaye artırma yoluyla şirkete nakit aktarıp grubu kurtarma çağrısı yapılıyor. Haberde Mordashov'un Antalya'da yapılan 7. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde kürsüdeyken konuşma yaptığı fotoğraf kullandı. 19 milyar dolar servete sahip olduğu tahmin edilen Mordashov, şirketi Unifirm Limited üzerinden TUI'nin yüzde 24.89'una sahip. Almanya'da yayınlanan Handelsblatt Gazetesi'ndeki habere göre TUI CEO'su Fritz Joussen hissedarlardan eylül ayı bitmeden gruba 0,7'lik (1 milyar Euro'ya eşdeğer) bir sermaye artışı yapılması teklifinde bulunacak. Joussen, kış operasyonu için grubun nakit paraya gereksinimi olduğunu söyledi. Bunun üzerine gözler Rus işadamı Alexei Mordashov'a çevrildi. Haberde bu yöndeki çağrıya diğer ortakların ne diyeceğinin de önemli olduğu belirtiliyor. TUI'de hisse dağılımı (Yüzde): Rus Alexei Mordashov 24.89, Mısırlı El Chiaty : 5,1 İspanyol Riu: 3,6.. Şirket hisselerinin geri kalanı özel ve kurumsal yatırımcıların elinde. Abdi İbrahim'den yüzümüzü güldüren haber Abdi İbrahim, solunum yolları ve üriner sistem alanında ilaçlar geliştiren ve İsviçre'nin önde gelen biyoteknolojik ilaç şirketlerinden birisi olan OM Pharma'yı İsviçreli bir ortak girişim grubu ile satın aldı. Toplam 500 milyon İsviçre Frankı (yaklaşık 4,2 milyar TL) bedelle satın alınan OM Pharma'nın %28,5 hissesi, işlem sonrası Abdi İbrahim'in oldu. Temelleri 1937 yılında atılan ve merkezi Cenevre'de yer alan OM Pharma'nın ürettiği biyoteknolojik ilaçlar, Avrupa ülkelerinden Latin Amerika'ya, Çin'den Rusya'ya kadar geniş bir coğrafyada ve 65 ülkede satılıyor.

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
antalya escort