Sudan bir tuhaf karar!

Önceki yazımda, Kuşadası'ndaki bir turizm dramından söz ettim... Benim de 'hayran' kaldığım ve birkaç kez huzurlu bir tatil için özenle seçtiğim, turizmin amiral gemisi Kuşadası Kısmet Ötekin suyunun Aydın Büyükşehir Belediyesi sular işletmesi tarafından kesildiğini anlatmaya çalıştım.

Neymiş efendim, borcunu zamanında ödememiş...

Kardeşim bu turizm abidesi otelimiz kaçmıyor, yıllardır, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin önemli konukları ile kralları, kraliçeleri, başbakanları, bakanları, devlet ricalini, dünyaca ünlü sanatçıları misafir etmesiyle ünlü...

'Ödemeyeceğiz!' diye bir sözcük çıkıyor mu, yönetici kardeşlerin ağızlarından... Şimdi kimliklerini, yani geçmişlerini anlatsam, 'Bu ayıbın altında kalacağınız' için konuyu ele almıyorum...

Bir kere hiç ama hiç kimsenin suyunu kesme hakkı hiçbir şekilde hiç kimseye verilmiş değil...

Bir kere, kazanç olmadan, yani gelir gelmeden hiç ama hiçbir kurum, işletme, girişimci, ödeme yapamaz...

Kazanacak ki, size borcu varsa ödeyebilecek...

Dün lider durumunda olanlara bir hatırlatma yapmış, 'Aman ha, bir firmamız hiç yoktan bir nedenle kepenk indirirse tekrar kilidini açması olanak dışıdır' demiştim...

Diyelim ki, işi inada bindirdiniz, ülkemizin gurur abidesi olan Kuşadası Kısmet Otel'i kapatmayı başardınız!

Bundan kimin kazancı olur?

Ama başta devletimiz olmak üzere kapısından tutun resepsiyon memuruna, aşçısından tutun da bahçıvanına kadar o kadar insanımız ekmeksiz kalacak...

Esnafı saymıyorum...

Bütün dünya turizmcileri, otelleri, seyahat acentelarını kurtarmak için çareler ararken, biz pandemi döneminde, bir önemli otelimizin 'sudan bir nedenle' kapanmasına yol açıyoruz...

Belki Kısmet gibi başka kısmetsiz otellerimiz, şirketlerimiz, işyerlerimiz de vardır...

Henüz bir inceleme yapmadım...

Bu kadarı olamaz

Size bu arada bir iki gelişmeden söz edeyim:

ETİK Başkanı Mehmet İşler, otelleri zan altında bırakan tatil operatörüne tepki gösterdi, 'Kimse turizmimizi, tesislerimizi lekelemesin!' dedi.

Egeli turizmciler, tatil operatörü kuruluşun alacak/borç ilişkisi oldukları bazı konaklama tesislerinde koronavirüs bulunduğunu belirterek zan altında bırakmasına tepki gösterdi. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, 'Çok sık denetlenen otellerimizde virüs yok. Olsa bakanlık kapatır zaten. Kimse ticari çıkarları için konaklama tesislerini, turizm sektörünü lekelemesin' dedi.

İşte bizim halimizin özeti bu;

Benim sözünü ettiğim otel ile bir sorun yok ama, Selçuk-Pamucak ve Kuşadası yöresinde hizmet veren bazı konaklama tesislerinin yöneticilerinden alacak/borç ilişkisi oldukları bir tatil operatörü kuruluşa ilişkin şikayetler aldıklarını anlatan Mehmet İşler, dile getirilen konuların konaklama tesislerini zan altında bırakmayı hedeflediğini söyledi.

Bu konuyu da ileride daha geniş ele alacağım...

ETİK Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, hukuki girişimin ötesinde konunun bakanlık, ilgili kurum ve kuruluşlarca incelenerek araştırılmasını, ilgili tatil operatörü kuruluş ve elemanları hakkında gerekli işlemin yapılmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Almanlardan Ruslara, 'Kurtar bizi!'

Devletin sağladığı desteklere rağmen mali sıkıntıyı aşamayan TUI için bir yandan kamulaştırılması çağrısı yapılırken bir yandan da grubun dörtte birine sahip olan Rus işadamı Alexei Mordashov'a sermaye artırma yoluyla şirkete nakit aktarıp grubu kurtarma çağrısı yapılıyor.

Haberde Mordashov'un Antalya'da yapılan 7. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde kürsüdeyken konuşma yaptığı fotoğraf kullandı.

19 milyar dolar servete sahip olduğu tahmin edilen Mordashov, şirketi Unifirm Limited üzerinden TUl'nin yüzde 24.89'una sahip.

Almanya'da yayınlanan Handelsblatt Gazetesi'ndeki habere göre TUI CEO'su Fritz Joussen hissedarlardan eylül ayı bitmeden gruba 0,7'lik (1 milyar Euro'ya eşdeğer) bir sermaye artışı yapılması teklifinde bulunacak.

Joussen, kış operasyonu için grubun nakit paraya gereksinimi olduğunu söyledi.

Bunun üzerine gözler Rus işadamı Alexei Mordashov'a çevrildi.

Haberde bu yöndeki çağrıya diğer ortakların ne diyeceğinin de önemli olduğu belirtiliyor.

TUI'de hisse dağılımı (Yüzde): Rus Alexei Mordashov 24.89, Mısırlı El Chiaty: 5,1- İspanyol Riu : 3,6..

Şirket hisselerinin geri kalanı özel ve kurumsal yatırımcıların elinde.

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
antalya escort